🎅 Zarząd oraz zawodnicy Feniks Mechowo życzą ⬇️

22/12/2022

Zapraszamy do małej lektury!👇😎

BartoFootball - Kluby - #1 - Feniks Mechowo

Mechowo to niewielka miejscowość położona w powiecie puckim w gminie Puck. Turystom zwiedzającym okolice kojarzy się przede wszystkim z Grotami Mechowskimi. Te odkryte w XIX wieku jaskinie mają wiele interesujących formacji skalnych zwanych lokalnymi „cudami geologicznymi”. Oprócz tych ciekawych grot, w Mechowie warto zainteresować się również lokalnym klubem piłkarskim. O historii futbolu w tym miejscu zgodził się nam opowiedzieć kierownik drużyny Feniksa Mechowo – Dawid Labuda.

Przez kilkanaście ostatnich lat emocji miejscowym kibicom dostarczał Relaks Mechowo. Od sezonu 2001/02 Relaks przez 8 lat z rzędu występował w Klasie A. Najlepsze miejsce drużyna z Mechowa zajmowała w rozgrywkach 01/02 i 02/03 - kolejno 4 i 5 pozycję. W kolejnych sezonach były to już niższe pozycje, dwukrotnie ligowy byt Relaks ratował w barażach, aż w końcu przyszły rozgrywki 2008/09. Wówczas to zespół zajął ostatnie 14 miejsce i spadł o szczebel niżej. W trakcie 10 sezonów w Klasie B były lata lepsze i gorsze, jednak do powrotu ligę wyżej brakowało sporo. Z czasem do gry było coraz mniej chętnych, aż po sezonie 2018/19, w którym Relaks zajął przedostatnie 11 miejsce w tabeli, klub zakończył grę w rozgrywkach ligowych. Ostatnim meczem drużyny była porażka 2:4 z Solarem Władysławowo. Zawodnicy rozeszli się po lokalnych klubach, a przez kolejne 2 lata w Mechowie kibice nie mieli okazji oglądać swojego zespołu.

W lutym 2021 na pomysł odrodzenia futbolu w miejscowości wpadli bracia Dawid i Jakub Labuda razem ze swoim kolegą Łukaszem Ostrowskim. Pamiętali oni jeszcze grę w drużynie Relaksu (Jakub grał w ostatnim spotkaniu tego klubu). Uznali, że 2 lata bez klubu piłkarskiego w tej miejscowości to wystarczająco dużo i w trójkę zarejestrowali nowy zespół. Chcieli stworzyć zupełnie nowy klub, a nie jedynie kontynuację Relaksu. I tak też się stało, 17 marca 2021 został zarejestrowany Feniks Mechowo. Nazwa pochodzi od mitycznego ptaka powstającego z popiołów i ma symbolizować odrodzenie piłki nożnej w Mechowie. Do klubu zaczęli przychodzić zawodnicy z regionu – z powiatu puckiego, z Władysławowa, a nawet z Rekowa. Duża grupa zawodników przyszła z najbliższego Mechowu zespołu, czyli z Pumy Darzlubie (m.in. bracia Labuda, Michał Miłosz, Paweł Białk, Maciej Rohda, Rafał Funk). Kilku graczy zawitało do Mechowa z zespołów, które właśnie wycofywały się z rozgrywek po sezonie 2020/21 - Kaszubii Starzyno (Patryk Szomburg czy Karol i Łukasz Ellwardt) czy Klifu Chłapowo (Rafał Magiera, Paweł Reszke). Złożona z zawodników z regionu drużyna miała od sezonu 2021/22 występować w grupie I gdańskiej Klasy B. Pierwszym kapitanem zespołu został Rafał Magiera, jeden z najbardziej doświadczonych piłkarzy, który przez wiele lat występował w Klifie Chłapowo. Historyczny pierwszy pojedynek miał miejsce 14.08.21 roku na boisku w Kosakowie z drugim zespołem miejscowego Sztormu. Już pierwsze spotkanie Feniksa miało niesamowitą dramaturgię. Piłkarze z Mechowa przegrywali już 0:2, ale dali radę wyrównać. Później Sztorm II ponownie wyszedł na prowadzenie i utrzymywał wynik 3:2 do 81 minuty. To wtedy zaczęły się prawdziwe emocje. Feniks w ciągu 5 minut zdobył 3 gole i ostatecznie wygrał 5:3 z, jak się później okazało, najlepszą drużyną rozgrywek. Taki mecz na otwarcie musiał dać drużynie pozytywnego kopa. Zdobywcą historycznego pierwszego gola był Paweł Białk w 30 minucie. Pierwszy krok został zrobiony, ale wszyscy czekali na inauguracyjny mecz w Mechowie. Na swoje boisko klub wybrał boisko przy ul. Jana Drzeżdżona, gdzie w ostatnich latach grał także Relaks. Ze względu na pauzę, spotkanie to miało się odbyć dopiero w 5 kolejce rozgrywek – w niedzielę 12 września. Właśnie wtedy mieliśmy pierwszy kontakt z Feniksem. Na spotkanie zaprosił nas Dawid Labuda. Był to mecz BF#45, na miejscu zastaliśmy sporo jak na ten poziom rozgrywek kibiców. Spotkanie z Huraganem Smolno toczyło się od początku w potężnej ulewie, w której lepiej radzili sobie goście, którzy długo prowadzili 1:0. Aż wreszcie przyszła 83 minuta spotkania. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego strzałem głową popisał się Artur Bochentin, który został zdobywcą pierwszej bramki Feniksa na własnym stadionie.

Mecz zakończył się remisem 1:1, a nam spodobało się bardzo w Mechowie i na meczach Feniksa byliśmy jeszcze trzykrotnie.

Pierwszy historyczny sezon zespół Feniksa zakończył na bardzo wysokim 3 miejscu, z zaledwie 3 punktami starty do pozycji dającej awans. Jednak niespodziewanie szansa na awans i tak się pojawiła. Okazało się, że zwycięzca rozgrywek Sztorm II Kosakowo nie będzie uczestniczył w rozgrywkach A Klasy. Jak opowiedział nam Dawid, otrzymał telefon z Pomorskiego Związku z propozycją żeby to Feniks zajął miejsce Sztormu II. Propozycja kusząca, jednak trzeba było ją dobrze przemyśleć. Czasu na decyzję nie było za wiele, a trzeba było dostosować infrastrukturę do wymagań wyższego poziomu rozgrywek. Wówczas Feniks nie dysponował szatnią z wymaganymi w A Klasie bieżącą wodą i prądem, a wiadomo było, że podłączenie zajmie trochę czasu. Wspólnie w klubie zadecydowano więc, żeby nie porywać się na Klasę A nie będąc odpowiednio przygotowanym. Wydaje się, że była to słuszna decyzja, choć osobiście żałujemy, że takie profesjonalne wymagania muszą spełniać nawet debiutujące w Klasie A zespoły. Dziś po rundzie jesiennej nowego sezonu Feniks ponownie będzie mógł powalczyć o awans. Woda jest już na boisku, prąd również w trakcie załatwiania. Jak mówi Dawid, jeśli szansa na awans się pojawi to Feniks po nią sięgnie. Drugie miejsce przed przerwą zimową i 5 punktów przewagi nad trzecim zespołem sprawiają, że drużyna z Mechowa jest poważnym kandydatem do awansu.

Skład zespołu tworzą głównie zawodnicy z regionu. W drużynie jest kilku piłkarzy, którzy grali jeszcze w czasach Relaksu m.in. Jakub Labuda, Marek Brzozowski czy Michał Miłosz. Ten pierwszy, po odejściu do Nordy Karwia Rafała Magiery, został od nowego sezonu kapitanem zespołu. W tym sezonie prawdziwymi superstrzelcami drużyny są Patryk Szomburg i Michał Miłosz. Dwaj skrzydłowi odpowiadają w obecnych rozgrywkach za większość bramek Feniksa. Biorąc pod uwagę dorobek z poprzedniego sezonu Patryk jest obecnie najlepszych strzelcem w historii zespołu. W poprzednich rozgrywkach równie skuteczny był tylko Maciej Rohda. Dawid Labuda na boisko już nie wychodzi, ale czuwa nad wszystkim jako kierownik drużyny.

Klub jest finansowany głównie przez lokalnych sponsorów, dzięki którym piłkarze mają m.in. dresy treningowe. Ogromnym wsparciem jest Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck, który choćby uiszcza opłaty sędziowskie. Dzięki pomocy wszystkich wokoło klub może się rozwijać. Za sprawą gminy Puck na boisku zrobiono porządny wjazd i parking pod szatniami z kruszywa. Wcześniej zdarzało się, że błoto uniemożliwiało nawet dojazd na boisko, które zlokalizowane jest na lekkim wzniesieniu. Warto również podkreślić pomoc sołtys Mechowa, Pani Beaty Szornak, na którą w klubie zawsze mogą liczyć. Cieszy zaangażowanie lokalnych władz i społeczności w piłkę, dzięki wspólnym wysiłkom Feniks Mechowo może się rozwijać.

Spotkania Feniksa cieszą się sporym zainteresowaniem miejscowej publiczności. Zdarza się, że na meczach bywa nawet do 100 osób. Widać, że po dwuletniej przerwie kibicom brakowało piłki nożnej w Mechowie. Najciekawsze lokalne rywalizacje to starcia z Pumą Darzlubie. Zostały one nazwane „derbami parafialnymi” (obie miejscowości dzieli zaledwie kilka kilometrów i należą do jednej parafii zlokalizowanej w Mechowie). Mieliśmy okazję zresztą być na derbach w zeszłym roku w Darzlubiu. Spotkanie było emocjonujące, ale w przyjaznej atmosferze. Mieliśmy nawet zielono-pomarańczową oprawę kibiców Feniksa. Na razie w trzech takich starciach dwukrotnie po 3:1 wygrywał Feniks, a raz 1:0 lepszy okazał się zespół Pumy. Derbowe starcia z Pumą są wyjątkowe nie tylko z powodu bliskiej odległości dzielącej obie miejscowości. Wielu obecnych zawodników Feniksa przyszło grać do Mechowa właśnie z klubu z Darzlubia. Ciekawą lokalną rywalizację Feniks ma również z Ajaxem Leśniewo. Każde spotkanie tych zespołów to prawdziwy festiwal strzelecki. W 3 dotychczasowych spotkaniach padły aż 23 gole! Już nie możemy się doczekać wizyty w Leśniewie, kiedy te 2 zespoły zmierzą się na wiosnę.

Widać ogromne zaangażowanie wszystkich działających przy klubie. Mieliśmy tego świetny przykład pod koniec listopada w przedostatniej kolejce jesiennych rozgrywek. Pomorze nawiedziły wówczas śnieżyce i mrozy. Kiedy większość zespołów swoje mecze odwoływała (nawet drużyny grające w 3 lidze), w Mechowie nie mieli zamiaru poddać się pogodzie. Przez dwa dni pracowali, żeby murawa nadawała się do starcia z Latarnikiem Choczewo. Praca zakończyła się sukcesem, który osobiście mieliśmy okazję relacjonować. Boisko w Mechowie wyglądało jakby miało podgrzewaną murawę 😊 Z tak zaangażowanymi ludźmi w klubie można być spokojnym, że przygoda Feniksa będzie trwała długo, czego serdecznie im życzymy. W Mechowie byliśmy już trzykrotnie i czy to w trakcie ulewy, czy w pięknej słonecznej pogodzie, czy przy mroźnej aurze, atmosfera była świetna i na pewno jeszcze nie raz tam wrócimy!

20/12/2022

Dziękujemy że jesteście z Nami w obecnym sezonie 🤝❗

Bez Was nie byłoby nas 🔥👏

Chcesz wspomóc Nasz klub finansowo bądź rzeczowo ? Napisz śmiało w wiadomości prywatnej 👊

Photos from Feniks Mechowo's post 11/12/2022

❗1️⃣ miejsce w Halowym Turnieju Piłki Nożnej ❗

➖ w Niedziele 11.12.2022 rozegraliśmy halowy turniej piłki nożnej w Pucku - hala MOKSiR

W grupie rozegraliśmy 3 mecze , dwa razy wygraliśmy i raz zremisowaliśmy 🤝 7 punktów w grupie wystarczyło aby wyjść z niej z pierwszego miejsca .
W Półfinale zmierzyliśmy się z Zatoką Puck gdzie wygraliśmy 4:0 💪

W finale czekał już na Nas zespół Kaszuby Połchowo , w regulaminowym czasie gry (12 minut) padł wynik 0:0 . W rzutach karnych okazaliśmy się skuteczniejsi i wygrywamy 2:0 🏆🥇

Najlepszym strzelcem turnieju z dorobkiem 10 bramek został Nasz napastnik Patryk Szomburg 🎯🥅⚽️

KASZUBY0️⃣➖2️⃣ FENIKS

➖ mecz od początku wyrównany, akcje w jedną i drugą stronę . Zawodnicy gospodarzy kończyli pierwszą połowę w 10-tke 🟥 . Do przerwy schodzimy z bezbramkowym remisem . W drugiej połowie po faulu na Jednachowskim w polu karnym sędzia dyktuje rzut karny który na bramkę zamienia z zimną krwią Szomburg - strzelając tym samym swoją 15 bramkę w tym sezonie ! ⚽️
Atakujemy dalej grając w przewadze jednego zawodnika , akcje prawym skrzydłem zapoczątkował Klebba który wystawił piłkę na 5 metr do Miłosza a ten wpakował piłkę do siatki . W Momencie strzału nasz skrzydłowy niefortunnie zderzył się z bramkarzem i musiał opuścić boisko . Bramkarz Połchowa również opuszcza boisko tylko że z czerwoną kartką za nadepnięcie przeciwka w głowę 🤔🙄 . Miłosz w tym meczu strzelił swoją 14 bramkę w tej rundzie 💪⚽️
W końcówce meczu stworzyliśmy jeszcze parę dogodnych sytuacji w których zabrakło wykończenia i mecz kończymy wynikiem 0-2

Labuda↔️Karczewski

Na przerwę "zimową" udajemy się jako wicelider naszej grupy z dorobkiem 34 punktów 🔥👌 Czas na zasłużony odpoczynek dla wszystkich zawodników 🤝

Dziękujemy kibicom za przybycie na mecz i do zobaczenia na wiosnę 🗣👏👊

26/11/2022

KASZUBY POŁCHOWO 🆚 FENIKS MECHOWO

Czas na ostatni mecz rundy jesiennej. Już jutro o 12 zagramy z "Kaszubami" na boisku w Połchowie.
Zapraszamy!

📅 27.11.2022r.

🕛 Godzina 12:00

🏟️ Boisko w Połchowie

BartoFootball#83 - Feniks Mechowo - Latarnik Choczewo 23/11/2022

BartoFootball#83 - Feniks Mechowo - Latarnik Choczewo

Zapraszamy do oglądania skrótu ostatniego meczu. Skrót przygotowali niezawodni BartoFootball - Groundhopping piłkarskich lig Pomorza .
Dziękujemy 🤝🔥

BartoFootball#83 - Feniks Mechowo - Latarnik Choczewo BF#83 - 20.11.22 - Kl. B, gr. I Gdańsk - 14 kolejkaFeniks Mechowo - Latarnik Choczewo 2:0 (0:0)1:0 Michał Miłosz 50'2:0 Patryk Szomburg 53'

Photos from BartoFootball - Groundhopping piłkarskich lig Pomorza's post 21/11/2022

Fotorelacja z wczorajszego meczu z Latarnikiem 🔥

20/11/2022

Bramka na 1-0 ⚽️

Photos from Feniks Mechowo's post 20/11/2022

❗ FENIKS Z 3️⃣ PUNKTAMI ❗

FENIKS 2️⃣➖0️⃣ LATARNIK

➖" NIE MA RZECZY NIEMOŻLIWYCH, SĄ TYLKO TRUDNE DO WYKONANIA " - tym cytatem można podsumować mecz z Choczewem a dokładnie to co działo się przed meczem 💨🌨❄ , jeszcze w sobotę o godzinie 14 nikt by nie powiedział że za niespełna 24 godziny w Mechowie zostanie rozegrany mecz ⚽️ . Długo się nie zastanawialiśmy i chwyciliśmy za łopaty , odpaliliśmy silniki w quadach i ciągniku po to aby odśnieżyć CAŁE BOISKO ❗ Zarząd klubu bardzo chciałby podziękować wszystkim zawodnikom oraz kibicom za pomoc , dziękujemy również Pawłowi oraz Krzysztofowi za to że mogli poświęcić swój czas i swoje Quady - które znacznie ułatwiły nam odśnieżanie . DZIĘKUJEMY ❗🤝👏

➖ sam mecz od początku bardzo intensywny , ataki od bramki do bramki . Pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 0-0 ale to goście stwarzali groźniejsze sytuację. Na drugą połowę wychodzimy mocno skoncentrowani co przekłada się na szybko strzelone dwie bramki 🔥 Pierwszą bramke po zespołowej akcji wykańcza Nasz prawoskrzydłowy Michał ⚽️ . Przy drugiej bramce świetne dośrodkowanie z rzutu rożnego wykonuje Łukasz a Patryk strzałem głową pakuje piłkę za kołnierz bramkarza ⚽️
Dowozimy wynik 2-0 do końca spotkania 👌

Drużyna gości przed pierwszym gwizdkiem wręczyła Nam swój proporczyk z herbem klubu który napewno znajdzie swoje miejsce z Naszej szatni 👐

Był to ostatni mecz w tej rundzie na Własnym boisku i na pewno zostanie zapamiętany na bardzo ,bardzo długo 😀

NORDA 0️⃣➖2️⃣ FENIKS

➖ mecz który pierwotnie miał odbyć się w sobotę lecz na prośbę gospodarza został rozegrany w Niedziele o 11:00 na wyjeździe 🤝

Skuteczna pierwsza połowa przynosi nam efekt w postaci dwóch bramek . Pierwsza bramka to fantastyczne uderzenie z dystansu naszego skrzydłowego Patryka ☄ , przy drugiej bramce zamieszanie w polu karnym przeciwnika świetnie wykorzystuję nasz środkowy pomocnik Jakub . W kolejnych minutach spotkania tej skuteczności juz brakowało ale ostatecznie kończymy świetny mecz z pozytywnym wynikiem ⚽️⚽️

Zapraszamy!🔥

W dniu jutrzejszym czeka nas kolejny arcyważny mecz.
Na własnym boisku podejmiemy Feniks Mechowo.

Nasz przeciwnik zajmuje obecnie III miejsce w tabeli. I tylko minimalnie gorszy bilans bramkowy powoduje, iż nie jest vice-liderem naszej ligi.

Na wyjeździe grają ze zmiennym szczęściem: trzy wygrane i dwie porażki a bilans bramkowy to 16:14.
Natomiast Norda na własnym boisku przegrała tylko raz - z bez apelacyjnym liderem AP KP Gdynia.

Nasze boisko, nasi kibice a przede wszystkim własne umiejętności - miejmy nadzieję, że ten zestaw zapewni Nordzie wygraną, 3 punkty i powrót do serii kolejnych zwycięstw.

31/10/2022

Przywozimy 3️⃣ punkty do Mechowa ❗

SOKÓŁ 1️⃣➖4️⃣ FENIKS

➖ Wszystkie cztery bramki dla naszego zespołu strzelił Michał Miłosz i zrobił to w 45 minut ❗👏 "Złoty" chłopak 😀 . Na pochwałę jednak zasługuje cały zespół który ciężko pracował przez 90 minut .

FENIKS 3️⃣➖1️⃣ PUMA

- w sobotę Nasz zespół rozegrał kolejne derby tym razem z Pumą , w pierwszej połowie pomimo wielu ataków nie udaje nam się strzelić bramki a najgroźniejszą sytuację mieli goście gdzie po ich strzale głową uratował nas słupek , drugą połowę zaczęliśmy najgorzej jak mogliśmy- nie strzelamy rzutu karnego a po chwili tracimy bramkę na 0:1 (M.Szewka) . Zespół przyzwyczaił Nas że potrafi odrabiać straty i tym razem było tak samo , końcówka spotkania należała do Nas i skuteczność była po naszej stronie dzięki temu 3 pkt. zostają w Mechowie 🔥

KP GDYNIA AP 4️⃣➖2️⃣ FENIKS

➖ w meczu na szczycie tabeli lepszy okazał się zespół z Gdyni 🤝 prowadziliśmy w tym meczu dwukrotnie ale nasze błędy bardzo dobrze wykorzystali gospodarze i odwrócili losy spotkania ❗Pomimo wyniku duże brawa należą się całemu zespołowi Feniksu za walkę do ostatniego gwizdka oraz za serce które "zostawili" na boisku 👏

🕔 Godzina 19:00
🏟 Boisko "KLATKA" (Gdynia, Olimpijska 5/9)

10/10/2022

❗DERBY NA REMIS ❗

FENIKS 3️⃣➖3️⃣ AJAX

➖ aż 6 bramek mogliśmy zobaczyć podczas meczu w Mechowie 💪 Nasi zawodnicy po raz kolejny pokazali ze potrafią podnosić się z niekorzystnego wyniku 0:2 ➡️ 3:3 🤝

HURAGAN 0️⃣➖3️⃣ FENIKS

➖ na mecz do Smolna udajemy się z mocno zawężoną kadrą ale udaje się wyrwać 3 punkty na ciężkim terenie 💪 zmiennicy pokazali ze można na nich liczyć w każdym momencie sezonu i zaprezentowali się z bardzo dobrej strony 👏

CASSUBIAN 4️⃣➖6️⃣ FENIKS

- Ależ to był mecz ... przegrywamy 2-0 następnie odrabiamy straty i prowadzimy 2-4 , po chwili remisujemy 4-4 i w końcówce zadajemy 2 ostateczne ciosy i zwyciężamy z AP Cassubian 4-6 💪