08/06/2026
A spiritualitás és a jóga zajpiaca
Hogyan maradjunk hitelesek és igazodjunk el az AI-korszakban és a szakértői káoszban?
Én is érzékelem azt a hihetetlen nagy zajt, ami a közösségi médiát elárasztotta. Ma már szinte minden második jógaoktató és "segítő" mindenhez is ért. Minden női hormonális problémát megoldanak, életmódot reformálnak, gyógyítanak és spirituálisan megdolgoznak. Legalábbis ezt hirdetik a színes-szagos, többnyire AI-generálta, steril kreatívok.
Ebben a mesterséges zajban két oldalról is óriási a kihívás: a gyakorlóknak/klienseknek szinte lehetetlen eligazodni, a valódi tudással rendelkező, alázatos szakembereknek pedig embert próbáló feladat láthatónak maradni.
Nézzük meg ezt a problémát tehát két oldalról: a szakmai kompetencia és a marketing felől.
Először is, ha neked kliensként van egy problémád és látsz egy hirdetést, hogy a segítőnek van arra egy megoldása, akkor ne hidd el elsőre, nézz a kulisszák mögé! Menj fel a honlapjára, olvasd el a bemutatkozását, milyen iskolákba járt, milyen hagyományvonalat követ, kiktől tanult, milyen régóta csinálja, tehát mennyi tapasztalata van az adott témában, mennyire mélyült el benne. Mikor végzett (évszám!) és kinél. A valódi tudás leinformálható. Ha nincs pontos, transzparens bemutatkozás, az intő jel.
Nagyon egyszerű: akkor ne menj el hozzá.
Dunát lehet rekeszteni segítőkből Magyarországon manapság, még EU-viszonylatban is ez így van. Nincs még egy ország, ahol ennyi lenne a masszőr és jógaoktató.
Persze bárki, bármit kiírhat az oldalára, sajnos nekem is van olyan tanítványom, aki valameddig eljutott az oktatóképzésen, de nem fejezte be, mégis úgy tünteti fel, mintha lenne végzettsége, sőt olyat is kiírt, hogy a buddhista főiskolára járt, holott a közelében sem volt soha, lehet, hogy elment egy nyílt napra, de közben jógatáborokat szervez.
Sajnos manapság muszáj nagyon körültekintően eljárni, mert már mindenki segítőnek hirdeti magát és több kárt okoz, mint elsőre gondolnád.
A hiteles szakember nem ígér "azonnali, csodás gyógyulást 3 nap alatt", hanem partnerként kísér. A változás egy folyamat.
Fontos szempont, hogy egy jógaoktató nem orvos és nem pszichoterapeuta, de nem is természetgyógyász. Ezek külön szakmák. Ha valaki azt hirdeti, hogy "minden hormonális problémát meggyógyít", az veszélyes.
A spiritualitás és a segítő szakma nem játék. Egy nem megfelelően képzett ember több kárt okozhat a lelkedben és a testedben, mint gondolnád. Vagy csak egyszerűen nem használ. Nem történik semmi. Az is rossz, mert időd és energiát pazaroltál rá. A hiteles szakember ismeri a saját kompetenciahatárait: nem játszik orvost, és tudja, mikor és kihez kell téged irányítani.
A másik az AI és Canva generálta tartalom.
Látod ezeket a hirdetéseket és azt veszed észre, hogy talán színben mások, de igazából ugyanolyanok. Futószalagon gyártott tartalom. Ha görgeted a feededet, a szembejövő hirdetések mind egy kaptafára készültek: ugyanazok az ikonok, ugyanazok a sablonos, túlgenerált üzenetek, módosított képek és fotók. Az AI és a Canva is ugyanis ugyanazokkal a a mintákkal, sablonokkal operál, vagyis egy hangulatra fogja legyártani a hirdetéseket.
Mindegyik ugyanúgy néz ki. Pedig pont, hogy különbözniük kellene.
Egyébként onnan is fel lehet ismerni, hogy az AI és a sablon telenyomja információval és piktogrammok tömkelegével, át se látod igazán, el sem tudsz mindent olvasni, csak egy látvány orgia az, amire ugrik és tapad az elméd és elkezdi érdekelni. Sajnos. Ez a csali. Nagyon nehéz onnan a tekintetedet elfordítani.
A marketing egy komoly szakma és nagyon egyedi. Abba is rengeteg energiát kell beletenni. Aki nem veszi a fáradtságot, hogy egyéni tartalmakat gyártson, vagy felkérjen egy grafikust, ami még jobb lenne, az számomra már nem hiteles. Megint csak egy jelzés, hogy nem akar annyi energiát beletenni abba a portékába, amit kínál. Vagyis az a portéka nem is annyira értékes. Számára nem értékes, akkor neked, aki megveszed, hogy legyen az?
Persze azért sem teszi bele az energiát, mert akkora nagy a verseny és úgy érzi, hogy gyorsnak kell lennie. De azt is lássuk, hogy pont ezek az eszközök generálják és tolnak bele bennünket ebbe a versenybe. A mesterséges intelligencia addig fog bennünket belepörgetni, hogy az ember annyira szédülni fog, hogy nem látja majd az irányt. Soha nem a gyorsaság a lényeg!
A gyorsaság szorongatása miatt lesz tömegcucc és valódi tartalom már nem lesz mögötte. Nem azt mondom, hogy ne használjunk támogató eszközöket, de nem sablonosítva! A probléma nem az eszközzel van, hanem a lélektelenséggel. Nem az a baj, ha valaki Canvát használ, hanem ha hiányzik belőle a saját hang, a saját fotó és az egyediség. Ha arra törekszünk, hogy mindig tökéletesnek nézzünk ki. Ne akarj tökéletesnek kinézni! Az ember nem tökéletes.
Egyre jobban tudatosnak kell lenni, hogy felismerjék a hozzánk fordulók és megtalálják a számukra megfelelő szakembert, aki valóban szakértő, képzett és rengeteg energiát bele is tett ezekbe a képzésekbe. Neki ez a szenvedélye. Ez az élete. Nem hobbiból csinálja.
Végtelenül nehéz nekünk oktatóknak, segítőknek is, mert újabb és újabb ötletekkel jönnek elő mások, egymásra rákínálva, rálicitálva, így aki bizonytalan magában, egy folyamatos szorongásban van, hogy ezt ő is tudná és szeretné csinálni, meg ezt is.. meg ezt is...és így tovább.
FOMO a javából.
Ezért a még kezdő, tapasztalatlan oktatóknak egy segítő támogató útravaló: ne ess pánikba a zajtól! Ne akarj te is beállni a futószalag mögé, csak azért, mert mindenki ezt csinálja. Ne szorongj azon, hogy "még ehhez is értenem kellene". Csináld azt, amiben tényleg jó vagy, tedd bele a saját arcodat, a saját megéléseidet. Bár a szájhagyomány a legjobb marketing, ma már meg kell mutatnod magad – de tedd ezt önazonosan és természetesen.
Képezd magad, maradj mindig tanuló, és a tudásba tedd az energiát, ne a látszatba. Maradj hiteles, önazonos, és bízz a saját utadban. Akinek van hite, hogy ez az ő uta és nem csak divatból állt rá, előbb vagy utóbb megjelennek azok is, akik mellé szegődnek és akiket kísérhet majd az úton. Mert amúgy ez nem egy könnyű út, és sok szempontból próbára tesz minket és sokszor.
Mutatok egy példát, amitől engem kiráz a hideg, ömlik belőle a természetellenesség. A jóga csakis természetes lehet! Ne engedj a a kísértésnek, hogy te is ezeket ész nélkül használd. Kb. egy másodperc volt beírni és legenerálta. A belső egyensúly ért. :)
Brávácz Alexandra