NYFC Iliria

Welcome to the NY FC Iliria page. Keep up to date with the latest news & engage with the club and other activities. NY FC ILIRIA is a football club based in the city of New York.

Illyria was a region in the western part of the Balkan Peninsula (now in modern Albania) inhabited by the Illyrians. Founded in August 28th 2014, they play in the Cosmopolitan Soccer League!

[08/31/19]   ANNOUNCEMENT!!!!!!!

The boards of the NYFC ILIRIA and the NYPD FUTBOL ENFORCERS believe together we can become a dominant force; therefore, we are excited to announce the merger of our two organizations!

We strongly believe that as a joint organization we can be a powerful side in the new Division 3 and offer opportunities to increasingly align players with teams that fit their skill level, while also giving more options to players of all levels.
Your new soccer club will be called
“NYPD FUTBOL ILIRIA”
This new name will become fully effective on the start of the season.

05/20/2019

NYFC ILIRIA officially clinched a spot in the semifinals of Division 1
Altin, Mikel Agaraj, Fred Bori

[05/19/19]   Mr Dennehy's FC 0-1 NYFC Iliria

Hilmo Gutic⚽️

[04/14/19]   NYFC ILIRIA 1-2 Mola
⚽Ergi Janku

[04/01/19]   NYFC ILIRIA 0-0 Itihad

[03/30/19]   PRONONCIMI I TRAJNERIT Klod Mele PËR "Whitestone Times" PAS TAKIMIT NDAJ Lansdowne

Festa pas ndeshjes

MELE: Dua të falënderoj të gjithë tifozët, pasi pavarësisht vështirësive, nuk na lanë vetëm. E ndjemë mungesën e Hilmo Gutic dhe të çdo njeriu që nuk ishte në fushë sot. Kjo fitore është dhe për ta. E patë dhe ju që nuk kemi të njëjtin nivel me lojtarë që na mungojnë. Van Mehmeti sapo është rikthyer. Megjithatë, grupi ia doli dhe falë grupit, morëm tre pikë, që për ne është shumë e rëndësishme.

Presioni

MELE: Jam munduar të mos e shfaq te lojtarët presionin. Në momentet e fundit e mora vesh që Eugen Berisha ka pësuar një dëmtim. Për fat të keq nuk arriti të jetë pjesë e grupit. I dhamë shansin lojtarëve të tjerë, që bënë një punë të mirë.

Titulli

MELE: Unë besoj se duhet marrim ndeshjet me radhë. Matematikisht, nuk ka mbaruar asgjë dhe duhet të jemi me këmbë në tokë. Bëmë një ndeshje shumë të mirë kundër një rivali që duhet respektuar maksimalisht, pasi kanë një grup shumë të fortë. Ne jemi me këmbë në tokë dhe besoj se kemi ende rrugë për të bërë. Edhe në ndeshjen e sotme u sforcuam shumë dhe jam i lumtur që morem 3 pikë.

Bonus

MELE: Bonusi i takon ekipit, lojtarëve, atyre që luajtën për vëllezërit e tyre që mungonin. Nuk e kemi luksin të luajmë pa HILMON, BLLACEN dhe BERISHEN. Problemi im është që sa më shpejt të rikuperohemi dhe të bëjmë mirë nga sot e tutje.

03/25/2019

Zyrtare: Vani kthehet te NYFC ILIRIA

Ne konferencën për shtyp pas ndeshjes me Irlandezet, trajneri Klod Mele shprehet se Van Mehmeti është serisht lojtar i NYFC ILIRIA.

“Ju pyesni shpesh për Vanin, por e keni marrë përgjigjen. Vani është lojtari ynë”, janë fjalët e “Klopit” në konferencën për shtyp.

Iliria ka transferuar Ksamiliotin pas problemeve të mëdha me krahun e djathte këtë sezon.

[03/25/19]   Lansdowne Yonkers Metro 2 - 3 NYFC ILIRIA
Ergi Janku⚽️
Mikel Agaraj⚽️
Daniel Hasaj⚽️

03/12/2019

Are you all ready?! We are! League begins on March 24 with a difficult game in Yonkers.
Full NYFC Iliria schedule for the second part of the season .

[12/16/18]   NYFC ILIRIA 3-0 Gotham Argo
Ergi Janku⚽️
Daniel Hasaj⚽️
Ellis Hasalla⚽️

[12/16/18]   NYFC ILIRIA 3-0 Gotham Argo
Ergi Janku⚽️
Daniel Hasaj⚽️
Ellis Hasalla⚽️

[12/09/18]   Ridgewood Romac 2-5 FC ILIRIA
Ellis Hasalla ⚽️
Fatmir Sinanovic⚽️⚽️
Mikel Agaraj⚽️
Ergi Janku⚽️

11/29/2018

Ji krenar qe je shqiptar. Ndero e duaje kombin tend. NYFC ILIRIA ju uron GEZUAR kete dite historike. Gezuar diten e Flamurit! Gezuar festat e 28 dhe 29 nentorit!Gjithmone kuq e zi!🇦🇱👐

[11/18/18]   NYFC Iliria 4-1 NY Greek Americans Metro
Mikel Agaraj
Endri Bllaca
Ergi Janku
Krisi

[11/12/18]   NYFC ILIRIA 3-0 FC ULQINI
Altin Haxhari
Ellis Hasalla
Klod Mele

[11/05/18]   NYFC ILIRIA 0-1 Flushing FC

11/02/2018

Flushing FC

CSL METRO 1 ::: The WARRIORS, riding high off last weekends win, return to Flushing Memorial to take on NYFC ILIRIA... #wearewarriors #flushingstrong #soccersunday #cosmopolitansoccerleague #soccer #keepfighting #dedication #motivation #keepchippingaway #letsdothis #warriors #truewarriors #warriornation @cosmoleague @flitesports

10/26/2018

BOOM ......BOOM ........BOOM

Guess the NYFC ILIRIA footballer who just got this tattoo and WIN our home jersey kit....

Size M

[10/22/18]   NY Ittihad FC 2-3 NYFC ILIRIA
Ergi Janku⚽️
Soni Ndreka ⚽️⚽️

[10/14/18]   NYC Metro Stars 2-0 NYFC ILIRIA

[10/07/18]   Kelmendi FC 1-2 NYFC ILIRIA
Ergi Janku
Daniel Hasaj

10/05/2018

NYFC Iliria's cover photo

[09/24/18]   Richmond County 2-1 NYFC ILIRIA

[09/20/18]   PRAG RICHMOND COUNTY!!!!!!
PRONONCIMI I MESFUSHORIT FADJOL KOLA NË KONFERENCËN PËR SHTYP

Luani para mbrojtjes dhe tani edhe në krah. Ku ndjehet më komod KOLA?

KOLA: Për mua e rëndësishme është që të jem në fushë, luaj ku me vendos profesori dhe mundohem që të j*p më të mirën e mundshme.

Duket që tani keni peshë në skuadër, a ju jep më shumë përgjegjësi ky fakt?

KOLA: Normalisht, kur luan duhet të kesh përgjegjësi, nuk ka rëndësi mosha që ke. Çdo lëvizje që duhet ta bësh, duhet ta bësh me përgjegjësi në maksimum, unë vlerësoj çdo aspekt, çdo minutë dhe mundohem që të j*p më të mirën.

Cili është vlerësimi yt për ILIRINE në këtë sezon?

KOLA: ILIRIA tani është një grup shumë i mirë, të gjithë çunat janë të bashkuar dhe kanë një harmoni të veçantë, mendoj se ILIRIA hyn në ndeshje për të marrë tre pikët dhe ky është objektivi në çdo ndeshje.

[09/17/18]   MOLA 2 - 3 NYFC ILIRIA
Hilmo Gutic
Ergi Janku
Aldi Gjeci

09/07/2018

MARIO JANKU PERFORCIMI I RRADHES PER NYFC ILIRIA

NYFC ILIRIA arrin te beje nje goditje cilesore ne diten e fundit te merkatos. Mesfushori fantazist Mario Janku ka arritur akordin me klubin nga New Yorku . 31 vjecari kryeqytetas pritet sonte ne New York per te kaluar testet mjekesore dhe per te nenshkruar kontraten 2 vjecare me klubin.

Info marre nga Astoria News

09/04/2018

NYFC ILIRIA PREZANTON FANELLAT E REJA!!!!!

“Akoma pritet te konfirmohet sponsori zyrtar, ne avantazh eshte nje firme ndertimi dhe nje restorant “

Fanella e re e NYFC ILIRIA e prodhuar nga kompanine Kineze SPORT CLASIC prazantohet zyrtarisht sonte. Fanella bazë me te cilat Iliria do luajë ndeshjet e saj si vendase është bluja, qe ka disa hijëzime me ngjyre të kuqe. Materiali është antibakterial, kurse Logo tredimensionale e gravuar ne fanelle. Futbollistet e NYFC ILIRIA qe ishin prezent ne prezantimin e fanellave te reja, u shprehen te kenaqur me dizajnin dhe kualitetin e tyre.Ndeshjet si mysafirë, “THE WARRIORS ” do ti zhvillojne me fanella te Kuqe,ndërsa fanellën e 3-të NYFC ILIRIA për herë të parë e ka zgjedhur ta ketë me ngjyrë të zezë.

09/04/2018

PROVA GJENERALE
NYFC ILIRIA-KELMENDI FC NY

NYFC ILIRIA nis grumbullimin në vigjile te fillimit te kampionatit. Ndeshja e fundit miqësore me Kelmendin zhvillohet sonte dhe Trajneri i skuadrë të, Klod Mele zbuloi emrat e futbollistëve të grumbulluar për këte takim miqësor, teste të cilat do të shërbejnë shumë për trajnerin, për të vlerësuar gjendjen si dhe për të parë ekipin në fushë.

Ja dhe lista me te cilen po punon stafi teknik, siguruar nga gazetai Ardi Kosova

09/03/2018

KLOD MELE RIKTHEHET SI TRAJNERI/PRESIDENT

Marrin fund dilemat per trajnerin e ardhshem te NYFC ILIRIA. Drejtuesit kane vendosur tja besojne drejtimin e skuadres trajnerit Klod Mele. Ish lojtari i Ilirise pritet te prezantohet neser dhe menjehere do te nise pergatitjet me ekipin per ne Metro 1. Lajmi behet i ditur nga "Astoria Sport".

09/02/2018

ZYRTARE
DANJEL HASAJ 3 VITE TE ILIRIA

Klubi njofton se ka arritur marrëveshjen me Danjel Hasaj me titull definitiv. Klubi dhe mesfushori me tipare sulmuese kanë nënshkruar sot kontratën e cila e zyrtarizon 23 vjeçarin për tre vitet e ardhshme pjesë të NYFC ILIRIA . Hasaj i cili është prezantuar në ambjentet e klubit , do ti bashkohet menjëherë ekipit.

08/29/2018

ZYRTARE!!!!!

Rikthehet Arber Gjokaj! Mesfushori ka perfunduar fazen riaftesuese ne Bronx dhe tashme do te kryje per disa dite stervitje specifike per tu kthyer ne fushen e lojes.
Dedikimi I lojtarit te NYFC ILIRIA u shperblye nga bordi drejtues me nje kontrate te re 2+1 vite!!

08/28/2018

ZYRTARE!!!!!!

ELIS HASALLA firmos kontrate 2 vjecare me NYFC ILIRIA

Klubi ka zyrtarizuar afrimin e mesfushorit 29 vjecar. Hasalla vjen nga nje sezon I shkelqyer me skuadren e FC Kelmendi Be Cosmopolitan Soccer League, Metro 2

08/27/2018

ZYRTARE/ ALDI GJECI FIRMOS ME NYFC ILIRIA

Klubi ka zyrtarizuar perforcimin e rradhes ne merkato. Mbrojtesi i majte ALDI GJECI ka firmosur kontrate nje vjecare me Ilirine . 31 vjecari sezonin e fundit u aktivizua me skuadren e Kelmendit te Shkodres

08/27/2018

ZYRTARE!!!!!!

Klubi njofton arritjen e marrëveshjes me vllezerit Elson dhe Renato Ndreka.
Futbollistet Shkodran kane nënshkruar sot një kontratë dy vjeçare me NYFC Iliria. Vellezerit i bashkohet skuadrës pas një experience në te gjate ne Shkoder e Bronx .

08/27/2018

NYFC ILIRIA’s pre-season started with a 4-1 win over Asteras in Queens Village.
Renato, Janku, Fredi and Soni the goals!!!

Videos (show all)

Location

Address

Whitestone, NY
11357
Other Amateur Sports Teams in Whitestone (show all)
New York Tigers New York Tigers
Whitestone

This is the official Facebook home of the New York Tigers Mens Adult Baseball Team.