18/08/2026
Ljubušanka Mihaela Buntić i Ana Ostojić odvele ŠK Brotnjo do naslova prvakinja Prve lige HB
U hotelu „Zenit“ u Neumu od 16. do 18. kolovoza održano je 6. ekipno natjecanje Prve lige za žene Šahovskog saveza Herceg-Bosne.
Izvrstan rezultat ostvarila je mlada ljubuška šahistica Mihaela Buntić, koja je nastupajući za ekipu ŠK Brotnjo, zajedno s kolegicom Anom Ostojić, suvereno osvojila prvo mjesto i naslov prvakinja lige.
Natjecanje se igralo s tempom igre od 60 minuta po igračici za cijelu partiju. Mihaela i Ana pokazale su vrhunsku pripremljenost, dobru taktiku i stabilnost te zasluženo podigle pobjednički pokal.
Konačni poredak na postolju:
* ŠK Brotnjo (Mihaela Buntić, Ana Ostojić) – Zlato
* ŠK Čapljina – Srebro
* ŠK Jajce – Bronca
Ovaj naslov u Neumu samo je nastavak iznimne forme za mladu Ljubušanku koja iza sebe već ima osvojeno državno prvenstvo u Banja Luci. Pred objema igračicama sada su novi veliki izazovi. Već u rujnu i Mihaelu i Anu očekuje nastup na iznimno jakom seniorskom međunarodnom turniru Međugorje Open, koji se igra u klasičnom šahu kroz 7 dana i 9 kola. Nakon toga, za Mihaelu slijedi kruna sezone u studenome, kada će nastupiti na Europskom prvenstvu u Grčkoj.
Organizator natjecanja u Neumu bio je Šahovski savez Herceg-Bosne. Iskrene čestitke Mihaeli i ekipi ŠK Brotnjo na osvojenom naslovu, uz puno sreće i uspjeha u predstojećim natjecanjima!
06/08/2026
♟️ UPISI SU OTVORENI!
Šahovski klub "Kula" Ljubuški poziva sve zaljubljenike u šah da nam se pridruže!
Bez obzira jesi li potpuni početnik ili već imaš iskustva, u našoj školi šaha možeš razvijati logičko razmišljanje, koncentraciju i natjecateljski duh u ugodnoj i prijateljskoj atmosferi.
✅ Za djecu, mlade i odrasle
✅ Stručan rad i prilagođen program
✅ Turniri, natjecanja i druženja
📍 Prostorije Društvenog centra (pored Radija Ljubuški)
📞 Prijave i informacije: 063 788 537 (Alen Buntić)
Povuci pravi potez – upiši školu šaha! ♟️
25/07/2026
Lovre Markotić 4. na 1. Dječjem turniru "Stara Cesta 2026.
U organizaciji Šahovskog kluba "Čapljina", u ambijentu Restorana Stara Cesta u Višićima, održan je 1. Šahovski turnir za djecu do 14 godina. .
Turnir je okupio 36 mladih šahista koji su odmjerili snage kroz 7 kola, uz tempo igre od 7 minuta plus 3 sekunde dodatka po potezu.
Šahovski klub "Kula" Ljubuški na ovom je natjecanju predstavljao mladi Lovre Markotić.
Lovre je odigrao izvrstan turnir te je u jakoj konkurenciji ostvario sjajan rezultat od 5 bodova iz 7 kola, što mu je donijelo diobu 4. i 5. mjesta.
Ovim nastupom još je jednom potvrdio svoj talenat i odličnu formu.
Čestitke Lovri na borbenim partijama i odličnom plasmanu, kao i domaćinima iz ŠK Čapljina na uspješnoj organizaciji turnira!
11/07/2026
„Naš mali, a veliki svijet“ – gošća Mihaela Buntić, državna prvakinja Bosne i Hercegovine u šahu (U16) - RADIO LJUBUŠKI
Šesnaestogodišnja Ljubušanka Mihaela Buntić, aktualna državna prvakinja Bosne i Hercegovine u šahu u kategoriji do 16 godina, bila je gošća emisije „Naš mali, a veliki svijet“ na Radio postaji Ljubuški. U ugodnom razgovoru podijelila je svoju sportsku priču, govorila o prvim šahovski...
22/06/2026
# # ♟️ VELIKI USPJEH LJUBUŠKIH ŠAHISTA U VRGORCU! ♟️
Danas je u Vrgorcu, povodom proslave Dana grada, a na poziv *ŠK Vrgorac*, održana sjajna šahovska simultanka.
Gost manifestacije bio je ugledni hrvatski velemajstor *Ivan Žaja*, koji je odmjerio snage s više od 25 natjecatelja.
Da je riječ o uistinu vrhunskom izazovu, dovoljno govori podatak da je velemajstor Žaja *dvostruki seniorski prvak Hrvatske* i bivši reprezentativac koji je u karijeri igrao i na Svjetskom prvenstvu.
Protiv tako prekaljenog profesionalca svaki je potez
zlata vrijedan, a on je u cijeloj simultanki prepustio *svega 5 remija!*
Ponosni smo što su dva od tih pet velikih remija otišla u Ljubuški, i to u istu obitelj! Našu ekipu su predstavljali *Mihaela Buntić i njezin otac i trener Alen Buntić*.
Obadvoje su odigrali fantastične, maksimalno koncentrirane i borbene partije te *izborili velike remije protiv proslavljenog velemajstora!* 🤝✨
Ovaj rezultat je sjajan nastavak nevjerojatnog niza za Mihaelu, koja je prije samo mjesec dana u Banja Luci dominantno osvojila naslov *državne prvakinje*! Remi protiv velemajstora samo je još jedna potvrda njezine vrhunske forme, ali i najljepša nagrada za zajednički obiteljski i trenerski rad koji se svakodnevno ulaže.
Čestitke Mihaeli i Alenu na sjajnoj igri i ponosnom predstavljanju Ljubuškog! 🏆👏
Veliko hvala i našoj članici kluba *Matei Musi*, koja je putovala s ekipom i bila zadužena za fotografiranje, kako bi svi ovi sjajni obiteljski i klupski trenuci ostali zabilježeni! 📸
Hvala domaćinima iz ŠK Vrgorac na pozivu i odličnoj organizaciji.
03/06/2026
♟️ Dok mi lupamo po satu, Matea lagano vuče kist i stvara magiju: I ŠK Kula svoju umjetnicu ima!
Broćanka Matea Musa sudjelovala na velikoj izložbi polaznika tečaja crtanja i slikanja u Ljubuškom
Broćanka Matea Musa sudjelovala je na 15. jubilarnoj izložbi polaznika tečaja crtanja i slikanja Tamara Herceg Atelier, održanoj u hotelu...
31/05/2026
Veliki uspjeh mlade šahistice iz Ljubuškog
Mlada Ljubušanka Mihaela Buntić ostvarila je izniman uspjeh na državnom prvenstvu u šahu održanom u Banjoj Luci. Nastupajući za Šahovski klub „Brotnjo“ iz Čitluka u kategoriji do 16 godina, uvjerljivo je osvojila naslov državne prvakinje – bez ijednog poraza.Do zlata je stigla s impre...
10/05/2026
ŠAHOVSKA KRALJICA IZ LJUBUŠKOG: Mihaela Buntić bez poraza do titule državne prvakinje i plasmana na Svjetsko prvenstvo
Banjalučki hotel "Grand" bio je od 7. do 10. svibnja poprište vrhunskog šaha, a 26. Kadetsko i omladinsko prvenstvo Bosne i Hercegovine proteklo je u znaku izvrsne igre mlade Ljubušanke Mihaele Buntić.
Nastupajući za Šahovski klub "Brotnjo" iz Čitluka, Mihaela je dominacijom u svojoj skupini djevojčica do 16 godina (Ž16) suvereno osvojila naslov državne prvakinje i time osigurala nastup na predstojećem Svjetskom prvenstvu.
Ovaj trijumf nastavak je niza vrhunskih rezultata, budući da je Mihaela istu titulu najbolje u državi osvojila i 2021. godine. Do novog zlata stigla je na najuvjerljiviji mogući način – bez ijednog poraza kroz cijeli turnir.
U iznimno teškom Bergerovom sustavu unutar njezine dobne kategorije, gdje se u grupi od devet igračica igralo "svatko sa svakim", Mihaela je pokazala potpunu koncentraciju i šahovsku nadmoć.
Uz tempo igre od 30 minuta plus 30 sekundi dodatka po potezu, u osam odigranih partija na ploči upisala je čak sedam pobjeda i samo jedan remi, sakupivši nedostižnih 7,5 bodova.
Ovakvom nepobjedivošću i mirnoćom u ključnim trenucima, Mihaela je još jednom dokazala da pripada samom vrhu bh. šaha.
Njjezin uspjeh ogroman je ponos za Ljubuški i ŠK "Brotnjo" iz Čitluka, a izborena viza za Svjetsko prvenstvo bit će nova prilika da šahovska kraljica iz Ljubuškog pokaže svoje znanje na najvišoj međunarodnoj razini.
17/04/2026
GOSTOPRIMSTVO NA NIVOU, PEHARI DOMAĆINU: Ljubuški šahisti pomeli konkurenciju na županijskim igrama
Ljubuški se još jednom pokazao kao vrhunski organizator i domaćin XXV. županijskih športskih igara učenika, ali kada je u pitanju šah – domaći natjecatelji nisu imali previše milosti prema gostima.
Iako su svi dočekani raširenih ruku, pobjednički pehari u obje kategorije ostali su u vitrinama ljubuških škola.
Svečano otvaranje jubilarnih igara upriličeno je u Gradskoj športskoj dvorani, gdje je natjecanje proglasio otvorenim Ante Vican, savjetnik u Ministarstvu obrazovanja, znanosti, kulture i športa ŽZH. Okupljenima se tom prigodom obratio i pomoćnik gradonačelnika Ljubuškog, Srećko Mandić, koji je mladim sportašima poželio dobrodošlicu i puno uspjeha.
Sam šahovski turnir održan je u izvrsnom ambijentu prostorija Gimnazije Ljubuški.
Posebnu zahvalu upućujemo ravnatelju Gimnazije, Leopoldu Mandiću, na ustupanju prostora i nesebičnoj pomoći u samoj pripremi turnira, čime je osigurano da se mladi šahisti osjećaju ugodno i dobrodošlo.
Za profesionalnu razinu natjecanja i pravedno suđenje pobrinuli su se stručni suci, među kojima je bio i ljubušak Alen Buntić, predsjednik Šahovskog kluba "Kula" Ljubuški.
Igralo se po sustavu ubrzanog šaha, s tempom od 10 minuta po igraču za cijelu partiju, što je od natjecatelja zahtijevalo maksimalnu koncentraciju i brze odluke pod pritiskom vremena.
Osnovna škola Marka Marulića: Put do trona
Naši osnovci pokazali su zavidnu vještinu i šahovsku oštrinu. U polufinalu su svladali vršnjake iz Druge osnovne škole Široki Brijeg, dok su u finalu snage odmjerili s OŠ Ruđera Boškovića iz Gruda. Rezultat je bio još jedna uvjerljiva pobjeda i naslov prvaka županije.
Pobjednički sastav OŠ Marka Marulića:
Lovre Markotić
Šimun Enzo Buntić
Pavla Medić
Srednja strukovna škola: Potvrda dominacije
Ništa drukčiji scenarij nismo gledali ni u srednjoškolskoj konkurenciji. Ekipa Srednje strukovne škole Ruđera Boškovića Ljubuški protutnjala je turnirskim dijelom.
Prvo su nadigrali Srednju školu Antuna Branka Šimića iz Gruda, a potom u velikom finalu savladali Gimnaziju fra Dominika Mandića iz Širokog Brijega.
Ljubuški srednjoškolci koji su osvojili zlato:
Mihaela Buntić
Branko Bebek
Stipe Čuvalo
Pravilo turnira bilo je jasno: svaka općina i grad poslali su po jednu ekipu u mješovitom sastavu (2 muška i 1 ženska ploča), ali ljubuška kombinacija talenta i brzine na satu pokazala se nepremostivom preprekom za sve goste.
Ljubuški je još jednom potvrdio titulu uzornog domaćina i središta šahovske izvrsnosti u Županiji Zapadnohercegovačkoj. Na poseban način zahvaljujemo našim mladim prvacima – vi ste najbolji promotori našeg grada, a vaša predanost, sportski duh i oštrina uma su primjer svima. Čestitke na tome što ste pehare zadržali tamo gdje se turnir i igrao – kod kuće!