01/11/2024
- "🖐️Вече съм на пет, вече съм на пет!"
С викове, подскоци и танци, с широко разперени пръсти на едната ръка, за да ми покажеш колко си голям. Така ме посрещна.
- Закъде си се разбързал, дете?! Чакай да те хвана!
Държа те в ръце, а ти ме държиш,
Силен съм, но моята сила си ти. (И сестра ти)
Е, пребори и тази годинка тате - истината е, че не мога да облека в свои думи това, което изпитвам към теб и искам за теб. Едно е сигурно - искам да си здрав и с късмет, и да растеш силен, умен и се научи да си щастлив (да, това е умение)!
А за това, което не мога да формулирам добре, ще се доверя на Ръдиард Киплинг:
Ако владееш се, когато всички
треперят, а наричат теб страхлив;
Ако на своето сърце едничко
се довериш, но бъдеш предпазлив;
Ако изчакваш, без да се отчайваш;
наклеветен – не сееш клевети;
или намразен – злоба не спотайваш;
но… ни премъдър, ни пресвят си ти;
Ако мечтаеш, без да си мечтател;
ако си умен, без да си умник;
Ако посрещаш Краха – зъл предател –
еднакво със Триумфа – стар циник;
Ако злодеи клетвата ти свята
превърнат в клопка – и го понесеш,
или пък видиш сринати нещата,
градени с кръв – и почнеш нов градеж;
Ако на куп пред себе си заложиш
спечеленото, смело хвърлиш зар,
изгубиш, и започнеш пак, и можеш
да премълчиш за неуспеха стар;
Ако заставиш мозък, нерви, длани –
и изхабени – да ти служат пак,
и крачиш, само с Волята останал,
която им повтаря: “Влезте в крак!”
Ако в тълпата Лорда в теб опазиш,
в двореца – своя прост човешки смях;
Ако зачиташ всеки, но не лазиш;
ако от враг и свой не те е страх;
Ако запълниш хищната Минута
с шейсет секунди спринт, поне веднъж;
Светът е твой! Молбата ми е чута!
И главно, сине мой – ще бъдеш Мъж!
В последната минута и с много обич!
13/10/2024
Е, хубаво бягане стана! 2 години по-късно, 2-ри полумаратон с 2 мин по-бавно, но отново под 2 часа, каквато ми беше целта. На толкова бягане и недоспиване покрай диванетата.
🤷За няма и 2 месеца подготовка - толкова. Бях казал, че ще бягаме около 2 часа, но не очаквах да е толкова добре - 1 час 55-6 минути и няколко стотинки по-късно се добрах до тоя финал.🤸 Все пак ние сме 💪
От графиката на последната снимка и тази за възстановяването, мисля че става ясно, че повече и не можех - час и 45мин в зона 5 - не правете така у дома си😅 Ще се възстановя в четвъртък 🤪
Вече има по един медал за всяко от децата.🤗 Остана аз и да си вземем нашите, примерно догодина.🙈🙉🙊 Огромно благодаря на теб, без твоята подкрепата нямаше да мина нито метър, обичам те!❤️
🏅Завърших малко пред момчето от Кения, защото той се излъга и врътна още една обиколка 😀
Поздравления за всички бегачи - не е важно какво е темпото ти - ако бягаш, значи си бегач/ка😀
Браво на хората, които тренирам и видях на бягането днес, защото най-вероятно някои не съм видял. Поздравления на Агоп, че си направи лично постижение на 21, догодина дебют на 42! Не беше хубаво, че бяга по-бързо от мен и стана малко "храни куче да те лае"😅 но аз го приемам "когато ученика надмине учителя"🙌 Браво и на - очарован съм от резултата, доближи се до двата часа, което предвид късата ти подготовка е страхотно.
Беше ми много приятно да ви видя
и .suradzhieva , както и семейството на - чудно бягане стана⚡
Благодаря и на организаторите на маратона .sofia - За мен беше супер! Отнесоха много нападки за чакането на гардеробните, но голямо събитие им се е паднало. Както се казва тежка е царската корона и като си се окичил, трябва да можеш да я носиш.👑
❤️Малки деца, тичащи на почти всички дистанции - те, може би, най-добре разбираха смисъла на подобно събитие - радостта от движението и да се забавляваш и създаваш нови приятелства чрез спорт!
Последно, но не на последно място - благодаря на себе си, както казва един приятел "двама бегáхме, втори станах, ама 'що зор видéх"😅
06/03/2024
🔗Във връзка в края на поста можете да прочетете и статия с много полезни и практически съвети.
💃Вчера, разговаряйки с жена, която тренирам разбрах, че е започнала да ходи на танци. Интересно беше да чуя за нещо, което бях описал преди много време в друга статия, а именно:
💬"Това, че трябва да следвам ритъма на музиката, успява напълно да ме откъсне от мислите ми за хилядите задачи"
🙌Аз съм голям привърженик на това човек да съчетава различни активности. Още по-хубаво е те да се допълват.
В случая с фитнеса твърде малко са спортовете, на който тренировката с тежести да не оказва положително въздействие.
Но какво по-хубаво от това да ползваш една активност, за да си по-добър в друга.
💡🤓Така например през годините съм работил с тенисисти, футболисти, баскетболисти, волейболисти, танцьори, лекоатлети. Индивидуални или отборни спортове. На професионално или любителско ниво.
Фитнеса не изчерпва всичко, но той е най-сигурната основа, за да сте една идея по-добри във всичко.
✅Разнообразието е в основата на ефективните тренировъчни методи, които насърчават растежа на мускулите, здравето на сърдечно-съдовата система и цялостната форма. Като включите разнообразни упражнения и дейности в плана си, можете да поддържате тренировките си ангажиращи, да избягате от скуката и да постигате вашите фитнес цели по-ефективно.
https://bestefficient.com/bg/effective-training-techniques/
03/03/2024
🇧🇬По повод 3ти март - Национален празник на Република България
Снимка от архива:
🇧🇬С Димана представяме България на юбилейната 50-та сесия на Международната Олимпийска Академия. Научен форум под шапката на Международния Олимпийски Комитет.
🇧🇬Винаги съм бил горд, че съм българин и съм го показвал по възможно най-достойния начин.
- на снимката сме с шопски носии (народна дреха от региона, в който съм роден) и играем ръченица - Шопската ръченица е много бърза като мелодия и се изпълнява в бързи и технични движения.
•
•
EN
🇧🇬In relation to 3rd of March - National Day of the Republic of Bulgaria
A photo from the archive:
🇧🇬With Dimana we're representing Bulgaria at the jubilee 50th session of the International Olympic Academy. Scientific forum under the International Olympic Committee's hat.
🇧🇬I have always been proud to be Bulgarian and show it in the most dignified way. On the photo we are with traditional Bulgarian clothes (folk clothes from the region where I was born) and we play a ruchenitsa - the Shopan ruchenitsa is very fast as a melody and is performed in fast and technical steps and movements.
01/03/2024
👉Упражнения като лицева опора, клек, набиране, подскоци са били и ще бъдат винаги там - във фитнес залата, в CrossFit залата, в тази по гимнастика, HIIT и т.н.
🧐Всъщност те са били там преди тези зали и ще останат много след тях като златен стандарт за развитието на физическите възможности на човека.
🤓Неслучайно тестове като Eurofit за много страни в Европа и FitnessGram отвъд океана ги използват като основни компоненти в своите тестови батерии.
🤷♂️Дори да сте бягали от часовете по физическо, тези упражнения са си били там и утре ще ви намерят във въпросите на наследниците ви: "А как се прави лицева опора, покажи ми".
🫶Когато ходите на фитнес, треньорите не ви "слагат" на "машините", и не ви дават леки гирички, защото тези златни стандарти вече не важат за вас, а защото ви трябва време за реадаптация и донякъде вариативност, но това е тема на друг разговор.
🤔Как обаче да се реадаптирате? Както с всяко нещо - от лесното към сложното, от лекото към тежкото и винаги системно. Вашата цел не е да свалите 5-10кг, а да си пиете редовно "хапчетата", в случая упражненията. ;)
💪Как да преминем от неможене в можене? Споделям с вас едно видео, свързано с набиранията.
Как да правя набирания правилно | Набирания за начинаещи и напреднали | Bestefficient
Набирането е едно от основните упражнения. Са малко изобретателност и знания, може да бъде правено от всеки.Вижте как да адаптирате натоварването при начинае...
25/11/2023
Вечерна разходка на малкия състезател с шейната🤗 🛷 Не спря да говори с бокса, да пее, да танцува, да яде снежинки, да командва елените, да подскача и точно, когато направих тази снимка се сетих.
Един от най-ярките ми детски спомени - може би дори на същото място и под същото дърво и пак през ноември - отиваме на гости с нашите и си проправяме път през заснежените тротоари, а аз не мога да спра да гледам нагоре и да се радвам на танца на снежинките под светлината на уличните лампи и на побелелите клони на дърветата.
Усещам, че ще се пръсна от радост и не спирам да мисля за това как ще си играем на другия ден на снега.
Не мога да спра да подскачам, а от време на време и някой от нашите подскача с мен, може би, за да ми угоди...
Отварям уста и се плезя да уловя снежинките. Някой от нашите ме държи за ръка и ми обяснява нещо - не слушам, не съм там.
Аз съм в страната на дядо Коледа, всяка преспа е планина, а кучетата, които разминаваме - северни елени.
Лампите са същите онези от филмчетата, дето гледаме, само когато има "Милион и едно желания". Не съм на шейна, но в мислите ми вече се пързаляме по склона и си правим скокчета...
Матей скача от шейната и аз подскачам с него, може би, за да му угодя...
Ние не наследяваме светът от нашите предци, а сме го взели назаем от децата си!
По-чист от снега си, татко, благодаря ти!
18/09/2023
👉Когато влизате във форма, често пътят е неравен и криволичи, за капак на всичко има и камъчета.
Разбира се, когато сте с е по-лесно и приятно 😉
#
29/08/2023
😂😂😂
#нататкопринцесата расте като гъба, но с финеса на мама 🤌💃 и вчера направи 11 месеца
Да ни е здрава и щастлива, днес на майтап по кориците, а утре да гледа любознателно между тях.
Бате Мати няма 4 и вече помни и рецитира цели книжки, така че е вдигнал топката високо и съм сигурен, че ще помага на Бети ❤️
11/03/2023
Няма пряк път към успеха, трябва да се качиш по стълбите!
Което след 15км бягане не е точно сладка болка 😅
There's no shortcut to success you should take the stairs!
#бъдинайдобротоотсебеси
03/03/2023
🇧🇬🇧🇬🇧🇬Честит 3-ти март! Поклон пред всички герои, които са дали живота си за свободата на България!🇧🇬🇧🇬🇧🇬