25/04/2023
✍🏻Ако човек е способен да обича продуктивно и творчески, той обича и себе си; ако може да обича само другите, значи изобщо не може да обича.
Ерих Фром, „Изкуството да обичаш"
❤️🩹 Но как една жена, усвоила до болка, в буквалния и преносен смисъл, нездравословния начин на любов към неподходящ и труден мъж, може да усвои изкуството на това да обича…. този път себе си? Как тя да изостави спешно нуждаещия се от нейната грижа, подкрепа и безусловно-наивна обич партньор, който отнема цялата й жизнена енергия, ощетявайки я и „осакатявайки“ я емоционално, и да насочи тези неимоверни усилия в посоката към създаване на едно пълноценно съществуване за самата себе си, където има естественото право да се чувства споделена, защитена, видяна, чута, обичана и ценена, без да е нужно да се бори за него?
⚜️Въпреки че е безспорен факт, че всяка жена е различна и уникална със своята женска природа и същност, не е рядък феноменът на „жената, която обича твърде силно“, който обединява стотици и хиляди жени, борещи се на всяка цена за една и съща кауза, а именно – сърцето на емоционално незрелия и труден партньор. Не, всички тези жени нямат визуална прилика, нито еднакви интереси или професии, нямат сходни характери или начин на себеизразяване, но сякаш приличат досущ на една и съща жена по начина си на обичане – не само че обичат прекалено силно и прекалено много, а и адски, дяволски нездравословно.
⚜️Истината е, че когато душата страда, умът и тялото започват да ни говорят, изпращайки ни отчаян зов за помощ под най-различни форми, които просто колкото и да пренерегваме, се превръщат в постоянни наши житейски спътници - постоянната умора, апатията, истерията, хроничния стрес, тревогата, главоболието и честите депресивни състояния са само една малка част от симптомите на разрушена връзка с нашите истински желания и емоции. А, всяка една наша неудовлетворяваща и травмираща връзка, характеризираща се с душевно страдание, не ни прави по-силни, колкото и да е разпространено това вярване, а напротив – кара ни да се чувстваме все по-слаби от предишния път и да потъваме още повече в блатото на отчаянието, тъмните, натрапчиви и объркани мисли, докато в един момент не започнем да осъзнаваме, че губим реална представа за себе си, за взаимоотношенията си с отсрещния пол, като напълно естествена последица от всичко изброено досега се появява негативната и стериотипна нагласа към него, изразяваща се в генерализации от типа на „всички мъже са такива“, „за мен явно не съществува мъж, който би ме обичал истински и направил щастлива“, „няма нужда да започвам връзка, след като накрая знам, че отново аз ще страдам“, „нямам доверие на мъжете, защото винаги лъжат“, „дори да бъда с нов партньор, той няма да се отнася по-добре с мен от настоящия ми, дори може да ме кара да боли още повече“ и безброй подобни себенараняващи, смело бих ги нарекла „унищожаващи“ твърдения-стериотипи, трайно насаждани и превърнали се в любовната философия на „ЖЕНИТЕ, КОИТО ОБИЧАТ ПРЕКАЛЕНО СИЛНО“.
Но как да разчупим този многократно упражняван и отлично заучен поведенчески модел на нездравословно интимно общуване?
❤️🩹 Много лесно и просто - като потърсим помощ!
Какво означава да потърсим помощ?
❤️🩹 На първо място, да потърсим помощ, означава да признаем пред себе си, че имаме проблем. Ако в момента, замисляйки се над това, осъзнавате, че всяка една връзка в живота ви е започвала, протичала и завършвала по един и същи начин, въпреки че партньорите ви са били коренно различни хора, то със сигурност е време да спрете да отричате кофти реалността, с която се сблъсквате!
Какво изисква търсенето на помощ? И защо е необходимо да потърсите помощ?
❤️🩹 Да приемете, че въпреки добрите ви намерения и огромното количество любов, с която винаги сте дарявали партньорите във връзките си, нещата с времето само се влошили още повече и нито магията на вашата безусловна любов, нито вашите неимоверни усилия са в сила да ви помогнат да преодолеете проблема си, явяващ се на всеки любовен ъгъл в живота ви. Вместо това, време е да приемете, че нито един от опитите ви да се справите с проблема, не са се увенчали с необходимия успех, колкото и да сте се постарали и „този път“.
Защо е необходимо да приемете своето възстановяване като най-важното нещо в живота си?
❤️🩹 Без външна намеса, закостенелия начин на мислене и нездравословното поведение във връзките ви ще останат непроменени. Не е достатъчно веднъж да сте постигнали случаен успех, въздържайки се от дадено действие. Възстановяването изисква постоянна и усърдна работа, с помощта на специалист, който да ви кара да се чувствате защитени и да ви помогне да извадите на повърхността всичко, което не осъзнавате и всичко що възниква като реакции на вашето наранено женско „Аз“. В противен случай, неглижирайки личния си проблем, само ще бъдете още по-уязвима да попадате в нездравословни и обречени отношения занапред. И така, логично, никога няма да бъдете способна да се излекувате и да заживеете живота според вашите ценности, разбирания и желания.
Какво би се случило, когато приемете възстановяването си като най-важното нещо във вашия живот?
❤️🩹 Доверявайки се на помощта на терапевта, който сте избрали да направите част от вашето възстановяване и изграждане на ново женско начало, ще започнете да посещавате индивидуални консултации или групови семинари, които биха ви дали по-обстойно познание не само за вашите проблеми, но и за проблемите на останалите жени, намиращи се в същото, а дори и по-лошо и болезнено положение от вас.
По този начин ще сте способна да изградите по-цялостна представа за вашия проблем и за мястото ви в него, като ще имате безброй „аха“ моменти на прояснение за ситуацията. Във всеки случай, аз смятам и двата варианта за успешни. Може би при стартирането на процеса ще имате нужда от повече уединение и по-защитено пространство, в което да се споделяте, но след 3-тото или 4-тото индивидуално посещение, окуражени с повече решителност и чувстващи повече увереност, ще имате нужда да „изкрещите“ силно проблема си на „целия свят“, т.е ще се престрашите да се заявите и ще имате желание да споделяте все повече и повече за ситуацията си и съответно да научавате нови и нови методи за справянето с него – ето тук идва включването ви в групов формат, какъвто e „Жените, които обичат твърде силно“ и какъвто ще се случва ежеседмично в La Maison du Succes с помощта на ТЕDIlieva, нашият ментор и коуч, успешно овластяващ и вдъхновяващ жените да пристъпят в присъщата им женска сила.
Какво може със сигурност да гарантира още след първото посещение груповият формат „Жените, които обичат прекалено силно“?
❤️🩹 Когато приемем женското ни възстановяване като наша обща мисия, ще имате непоклатимата увереност и непоколебимост:
⚜️да откажете покана за обяд или вечеря от поредния „мъж на живота ви“, който се нуждае от вашата подкрепа и любов, защото е имал труден живот, а е толкова чаровен и вие просто не можете да му откажете .
⚜️да откажете среща с вашия настоящ токсичен партньор, за да обсъдите отношенията си за стотен път, в която да се чувствате сякаш говорите на стена и срещате нейния отпор.
⚜️да избягвате критиките и гнева му, оправдавайки ги с неговите емоционални травми.
⚜️да правите него или някого другиго щастлив; да търсите неговото или нечие друго одобрение, като афирмация за вашето съществуване.
⚜️да не предприемате поредното пътешествие, за да избягате от проблема си и да облекчите симптомите му, които започват да се проявяват в живота ви (впрочем, вие най-добре знаете, че като се върнете, ще се сблъскате със същото, че дори с нещо по-лошо)
Don’t go with the flow, be the flow🔥… and…
заяви своето участие сега на:
тел. +359 87 7751369 с обаждане, Viber или WhatsApp съобщение.
С обич, TEDIlieva 🤍
TEDIlieva
La Maison du Succès e център за личностно развитие, психологическа помощ и групови срещи за помощ.