🤍
mr22 havde i dag sin første online undervisning med mig, hvor vi arbejdede med hofteåbnere og asanas med fokus på psoas. Jeg deler lidt af opvarmningen her - hvor jeg elsker at blande yoga med mere flydende bevægelser og lidt dans. Med strømper på bliver gulvet en del af bevægelsen – men det kræver, at jeg er helt her og nu. At slippe ind i bevægelsen, samtidig med at kroppen arbejder, balancerer og holder kontrollen.
Tak .mr22 det var en fornøjelse at undervise dig som altid 🧡
Urban Yoga, Nuuk
Jeg underviser i yoga, meditation og åndedræt med fokus på nærvær og bevidsthed. At være her lige nu og her. Prisen er afhængig af hvilket medlemskab du vælger.
Min tilgang er inspireret af mine rejser til Indien og Nepal, hvor jeg arbejder med witnessing – at kunne være opmærksom uden at dømme. Til dig som ønsker at udbyde din yoga eller meditations praksis, og samtidig gerne vil være en del af et fællesskab. Så har du nu mulighed for, gennem et medlemskab hos Urban Yoga at være en del af et fællesskab som udbyder:
Brug af yogastudie til egne hold og e
12/08/2026
Just after a swim, surrounded by the quiet Arctic light of eclipse day. 🌑✨
The sea was completely still. The air was calm.
And once again, nature reminded me where my yoga comes from.
Every asana is rooted in the landscape around us —
the strength of the earth, the freedom of the eagle, the stillness of the sea. 🦅🌊
EN GOD START PÅ EN PERSONALEDAG🌞
Jeg havde fornøjelsen af at facilitere den første 1,5 time af personaledagen i Grønlands Politi Overgrebssektion, som også er mine fantastiske kollegaer 🏵
Vi arbejdede med bevægelse, åndedræt, sanser og nervesystem – og med hvordan små, enkle greb kan hjælpe os med at finde ro og nærvær i kroppen.
En stund til at sætte tempoet lidt ned, mærke efter og give kroppen lidt opmærksomhed.
Jeg er både glad og taknemmelig for den tillid, jeg blev vist, og for muligheden for at give mine input og redskaber videre til en gruppe mennesker, der hver dag arbejder med nogle af livets sværeste sider. 💙
02/08/2026
Måske du kunne have lysten til at udvikle din egen yogapraksis, stoppe op et øjeblik eller gøre noget andet sammen med dine kollegaer, familie eller venner - så kunne Urban Yoga Nuuk måske være noget for dig. Jeg har praktiseret yoga store dele af mit liv og udviklet min praksis gennem forskellige læremestre verdenen over og altid prioritere min egen praksis. Jeg har stor undervisningserfaring både i forhold til yoga og som lektor. Hvis du er blevet mere nysgerrig og eventuelt ligger inde med spørgsmål - så skriv til mig. Ps til jer i DK eller hvor i end er i verdenen udbyder jeg også online forløb.
Klik her for at gøre krav på din sponsorerede post.
Sted
Type
Kontakt virksomheden
Telefon
Internet side
Adresse
Tuapannguit 5 Lejl. 504
Nuuk
3900