EZ Ő - Az igazság Őze Istvánról

EZ Ő - Az igazság Őze Istvánról

Megosztás

Őze István az UTE klubigazgatója, 2018 óta Újpest Díszpolgára.

Mi, az újpesti szurkolói csoportok úgy gondoljuk, hogy Őze a díjra méltatlanná vált, ezért aláírásgyűjtést indítottunk a díszpolgári elismerés visszavételére.

21/12/2023

Szabó Balázs önkormányzati képviselő beszámolója az UTE megismételt tisztújító küldöttközgyűléséről

Őze újra kitűzte a zászlót - sajnos végül győzött a papírforma

Ma délelőtt került sor a UTE megismételt tisztújító közgyűlésére, amit második nekifutásra sikerült csak megrendezni. Mint ismert, két nappal ezelőtt határozatképtelenség miatt nem tudták megtartani a tervezett tisztújítást. Különféle teóriák terjedtek, hogy mi történhetett. Nem nagyon értette senki, hogy hogyan lett egyszerre 18 ember is beteg - komplett szakosztályok este ágynak testületileg... Már-már felcsillant a remény, hogy valami nagyobb horderejű dolog történik, de végül azoknak lett igaza, akik szerint nincs és nem is volt itt semmiféle látnivaló. A puccskísérletre vonatkozó elmélet nem bizonyult igaznak, elmondások szerint most az tűnik a legvalószínűbbnek, hogy a szándékos határozatképtelenséget azért idézték elő kedden, mert megijedtek attól, hogy valóban elfelejtették meghívni az Újpesti Önkormányzat delegáltját a közgyűlésre és ez a hiba a közgyűlés utólagos érvénytelenítését vonhatta volna magával.

A két nappal ezelőtt még betegágyukat nyomó szakosztályvezetők és küldöttek mára - láss csodát - mindannyian makk egészségesek lettek és majdnem teljes létszámban jelentek meg a székházban. Immár nem 33, hanem 34 meghívott küldöttről volt szó, melyből 33 meg is jelent - a terem tehát csordultig megtelt. Az önkormányzat dr. Somos András díszpolgárt delegálta a közgyűlésre. Sajnos mindössze tíz szurkoló gondolta fontosnak, hogy megjelenjen az összejövetelen - akárhogy is nézzük - hétköznap ide, karácsony oda - ez nem túl sok...

Én a magam részéről annyit tudtam megkísérelni a tisztújítás megakadályozásáért, hogy az ülés kezdete előtt 5 perccel egy kétoldalas levelet adtam át minden küldött számára, melyben tételesen összefoglaltam miért szabálytalan ennek a megismételt közgyűlésnek az összehívása is. A fő érvem az volt, hogy az Alapszabály 15. § (1) bekezdése szerint "A küldöttközgyűlés tagjait és a részvételre jogosult személyeket 30 nappal korábban írásban értesíteni kell. A meghívó tartalmazza az egyesület nevét és székhelyét; az ülés idejének és helyszínének megjelölését; az ülés napirendjét." Ez az önkormányzat felé küldött meghívó esetén nem teljesült: a meghívót nem 30 nappal, hanem csak 2 nappal korábban korábban küldték ki és sem az ülés napirendjét nem tartalmazta, sem pedig a tárgyalásra kerülő előterjesztéseket nem kapta meg az önkormányzat. Formai okokra hivatkozva tehát még mindig lehet futni egy kört a megfelelő fórumon a közgyűlés eredményének megsemmisítése érdekében.

Maga a közgyűlés nem tartott sokáig - le volt zsírozva minden előre. A 18 elnökségi helyre 18 jelöltet állítottak Őzéék, majd mindenki mindenkire leszavazott. A küldöttek teljes mértékben szolgai módon, a kapott utasításokat betűre pontosan betartva, az elvárásokhoz hézagmentesen igazodva, rendkívül fegyelemezetten szavaztak. Sehol egy felesleges kérdés, sehol egy tartózkodás. Mind a 18 jelölt megkapta a maximális számú szavazatot.

Az elnökség összetétele gyakorlatilag megegyezik az eddigivel. Újra bekerült Zsigmond Barna Pál, Tahon Róbert (karate), Breznai Ágnes (taekwondo), Petrányi Imre (judo), Doma Gergő (kajak-kenu), Ancsin János (jégkorong), Ancsin Ildikó (röplabda), Ipacs Éva, Balukáné, Tibolya Péter (öttusa), Juhász Judit (torna), László Dezső (vívás), Lázár Andrea, Ormay Anikó (atlétika), Péni Istvánné Lencz Erika (sportlövészet), Polyák Attila (UTE Labdarúgó Akadémia) és Trakperger Attila (multisport szakosztály). A felügyelőbizottság elnökének Palancsa Zoltánt (curling) választották, tagoknak Dr. Nagyernyei-Szabó Ádámot és Dr. Kocsis Lászlót. Elnököt most sem választottak (szégyenszemre évtizedek óta nincs elnöke az UTÉ-nak...).

És hogy mi van Őzével?! A klubigazgatót sem most választották meg, hanem majd nemsokára összeül az elnökség és majd ők megválasztják.

Sajnos teljes mértékben az történt, amit Őzéék és a fideszes kör elterveztek - teljes győzelem volt a mai számukra, minden folytatódik úgy, ahogy eddig. Semmiféle változás nem várható. A küzdelem Őze ellen az elejétől fogva hiábavaló volt. Esély sem volt a változtatásra. Felső akarat nélkül nem lehet elmozdítani ezt a rendkívül kártékony kört a klub éléről. Az alulról szerveződés pedig - úgy tűnik - még várat magára…

20/12/2023

December 21-én csütörtökön, azaz holnap reggel 10-kor tartják a megismételt tisztújító közgyűlést Őzéék az UTE székházában. Vajon meggyógyulnak-e a tegnap még betegség miatt távolmaradó küldöttek?!

19/12/2023

FRISSÍTÉS: A MEGISMÉTELT TISZTÚJÍTÓ KÖZGYŰLÉS HOLNAP, AZAZ DECEMBER 21-ÉN CSÜTÖRTÖKÖN 10:00-KOR LESZ AZ UTE SZÉKHÁZÁBAN!

Szabó Balázs önkormányzati képviselő beszámolója az UTE mai tisztújító küldöttközgyűléséről

Határozatképtelen volt az UTE mára összehívott tisztújítása! De vajon mi lehet a háttérben?!

Őze István egy hónappal ezelőtt, a legutóbbi elnökségi ülésen elhatározta, hogy végre megtartja az egyesület tisztújító küldöttközgyűlését. Már réges-régen ideje lett volna, hiszen a jelenlegi elnökséget 2019-ben válaszották meg. Az Alapszabály értelmében minden nyári olimpia utáni második év december 15-ig kell lefolytatni a tisztújítást. Őze tehát minden további nélkül kihasználta, hogy a tokiói olimpiát elhalasztották egy évvel és a lehető legutolsó pillanatra hívta össze az egyesület közgyűlését – véleményem szerint ez probléma, hogy a soron következő olimpia előtt fél évvel tart tisztújítást egy sportegyesület.

A közgyűlést mára, december 19-re hívta össze, teljes titokban. Senki nem tudott róla, én is csak a tegnap esti képviselő-testületi ülés szünetében tudtam meg, folyosói pletykából. Ekkor egyből megkérdeztem Déri Tibor polgármestert, hogy az önkormányzat kapott-e meghívót a közgyűlésre, tekintettel arra, hogy az Alapszabály szerint az önkormányzatnak 1 küldött delegálására van joga. (Így jön ki a 34 küldött: a szakosztályok 31 + a Baráti Kör 1 + a klub felügyelő-bizottsága 1 + az Újpesti Önkormányzat 1 küldöttet delegálhat) Legnagyobb megdöbbenésemre Déri Tibor arról tájékoztatott, hogy az önkormányzat nem kapott hivatalos meghívót az UTÉ-tól, így mondhatnánk, hogy innentől kezdve rögtön törvénytelenné is vált az egész összejövetel. Jó kérdés, hogy miért nem kapott meghívást Újpest Önkormányzata (az egyesület egyik legnagyobb szponzora) arra a közgyűlésre, amin elvileg joga lenne részt venni; az pedig még érdekesebb kérdés, hogy ez a polgármestert miért nem háborítja fel...

Mivel az egyesület közgyűlései nyilvánosak (más kérdés, hogy a legnagyobb titokban történnek), úgy döntöttem odamegyek és végighallgatom.

Az ülés délben kezdődött az UTE székházának 2. emeletén, azonban minden bizonnyal nem egészen az történt, amire Őze előzetesen számított. A teremben ugyanis csak 15 küldött jelent meg a (számvizsgáló bizottság által említett) 33-ból (aminek ugye 34-nek kellett volna lennie). Ahhoz, hogy határozatképes legyen a közgyűlés, 22 főnek kellett volna jelen lennie.

A 15 fő megjelent tehát kevés volt ahhoz, hogy a küldöttgyűlés határozatképes legyen, így az Alapszabály szerint a küldöttgyűlést egy óra múlva ismét meg kellett kísérelni. „Addig egyenek pogácsát” – mondta Őze a szakosztályvezetőknek.

Egy óra elteltével újra összeült a közgyűlés, de a létszám nem változott érdemben, így második nekifutásra is határozatképtelen volt a tisztújítás. Az Alapszabály értelmében ilyenkor a közgyűlést el kell halasztani és 15 napon belül ismételten össze kell hívni, azonban most jön a csavar a történetben: ekkor már a megjelentek számára tekintet nélkül lesz határozatképes. Tehát akár pár küldött is eldöntheti, hogy ki legyen az egyesület vezetője a következő 3 évben.

A megjelentek egyébként azzal magyarázták a sok hiányzót, hogy sokan betegek, de nehéz elhinni, hogy 33 emberből 18 is beteg lett volna. Különösen érdekes, hogy épp a legtöbb küldött delegálására jogosult szakosztályok, azaz a jégkorong és a röplabda szakosztályok nem voltak jelen egy fővel sem. Tán mindannyian testületileg lettek volna betegek? Nem volt jelen továbbá Tahon Róbert jogi igazgató (Újpest korábbi jegyzője, a karate szakosztály igazgatója), a felesége, Breznai Ágnes (a taekwondo szakosztály vezetője), az Ancsin-házaspár (röplabda és jégkorong) és Tibolya Péter (öttusa) sem. Nem volt jelen továbbá Zsigmond Barna Pál országgyűlési képviselő sem.

Innentől kezdve már az összeesküvés-elméletek világába kell belépnünk, hiszen megfelelő tájékoztatás és információk hiányában csak találgatni és spekulálni tudunk. Van néhány hónapja egy olyan városi pletyka, mely szerint az újpesti fideszesek szeretnék maguk átvenni a klubot, és ezt jelezték is diszkréten Őzének, hogy lassan ideje lenne méltósággal és érdemei elismerése mellett nyugdíjba vonulnia, de utóbbi – állítólag – kötötte – az ebet a karóhoz, hogy maradni akar. Utódjának felmerült Wintermantel, Tahon Róbert és Zsigmond Barna neve is, de konkrétum egyszer sem hangzott el, így ez az elképzelés legfeljebb pletykaként és találgatásként volt értékelhető. A ma történtek azonban abba az irányba engednek következtetni, hogy mégiscsak elindult egy változási folyamat: ma már felmerültek olyan találgatások is, mely szerint a mai tömeges „megbetegedés” annak szólt, hogy jelezzék Őzének, hogy nem kívánják a mandátumát meghosszabbítani. De persze az is lehet, hogy a megismételt közgyűlésre hirtelen mindenki meggyógyul és az eredeti papírforma szerint egyhangúlag újraválasztják Őzét.

Egy dolog valószínű: nem úgy történt ma semmi, ahogy Őze István szerette volna. Ha betegek voltak a küldöttek, akkor az pech, de ha a fideszesek valóban úgy döntöttek, hogy nem kérnek tovább belőle és ők szervezték a nagyszámú távolmaradást (a jégkorong és a röplabda egyértelműen Tahonék befolyása alatt áll), akkor itt érdekes jelenetek lesznek majd a megismételt tisztújítás során.

Mindenesetre érdemes lesz a közeljövőben figyelni az UTE körüli történéseket; hamarosan ismét nekifutnak a tisztújításnak. A szurkolói csoportok véleménye régóta köztudott és egyértelmű: Őzének távoznia kell! Ugyanakkor az sem mindegy, hogy kik veszik át a helyét. Vajon jobb lesz-e ha Wintermantelék tűzik ki a zászlót?! Mindenki döntse el politikai szimpátiája szerint, ugyanakkor véleményem szerint az egyesületnek az tenne jót, ha a jövőről nem zárt ajtók mögött, lemutyizott egyezségek mentén döntenének, hanem több jelölt versengene egymással és széleskörű vitán dőlne el, hogy milyen irányt vegyen az egyesület a következő években.

Véleményem szerint itt lenne végre az ideje, hogy az egyesület – lényegében sztálinista – Alapszabályát alapjaiban reformálják meg és tegyék végre a klubot nyitottá mindenki, az egész Újpest-család számára. Fel kell számolni azt a jelenséget, hogy az egyesületet és annak szakosztályait bizonyos személyek családi vállalkozásként és politikai homokozóként működtetik – cserébe meg még eredmények sincsenek és senki nem is követeli meg tőlük. Szerintem az baj, hogy az UTE nem az élsportra, hanem a tömegsportra helyezte a hangsúlyt az elmúlt évtizedekben. Gyakorlatilag más klubok számára nevelünk ki sportolókat – ebben a tekintetben szinte semmiben nem különbözve mondjuk a KSI-től.

Az is botrányos, hogy az egyesületben sportoló gyerekek szüleinek semmiféle beleszólásuk nincs a klub életébe, holott súlyos tízezreket fizetnek havonta tagdíjként a gyerekeik után. Fel kell számolni azt a mentalitást, hogy az egyesület konkrétan szurkolóellenes – a klub szurkolóira nem lehetőségként, hanem potenciális ellenfélként, távoltartandó problémaként tekint. Az UTE Baráti Kör belterjes működése is súlyos kritika tárgya lehetne. Vissza kell hozni az UVSE-t és be kell integrálni a futsalklubot is az egyesületbe. Minden tiszteletem a footgolf és a curling szakosztály sportolóié, de egy Újpestnek a labdajátékokban és a csapatsportokban kellene kiemelkedő teljesítményt nyújtania!

Végül az Újpest FC-vel kapcsolatos, végletekig elmérgesedett viszony is köztudott mindenki számára. Lenne itt tehát bőven dolga egy új vezetésnek, egy új elnökségnek. Bízzunk benne, hogy ezt a küldöttek is felfogják végre és lesz elég bátorságuk a változás mellett dönteni.

Mindenesetre a közgyűlés legközelebb is nyilvános lesz – legyen rajta ott mindenki, aki az Őze István távozását követeli!

14/06/2023

Őze kibaszta az Újpest Futsal Clubot a csarnokból

Photos from EZ Ő - Az igazság Őze Istvánról's post 30/09/2021

Az Újpesti Önkormányzat legutóbbi képviselő-testületi ülésén napirend előtti felszólalás keretében emlékezett meg Szabó Balázs önkormányzati képviselő az UTE vízilabda csapatának 10 évvel ezelőtti megszűnéséről.

NAPIREND ELŐTTI FELSZÓLALÁS
Budapest Főváros IV. Kerület Újpest Önkormányzat Képviselő-testületének
2021. szeptember 30-i ülésén

Tárgy: 10 éve szűnt meg az UTE Vízilabda Szakosztálya

Tisztelt Képviselő-testület!

Öt nappal ezelőtt, szeptember 25-én volt épp 10 éve, hogy megszűnt az Újpesti Torna Egylet vízilabda szakosztálya. „Az UTE vízilabdacsapata az előző szezon végeztével utolsóként búcsúzott az OB1-től, s az anyagi gondoktól gyötört szakosztály olyannyira nehéz helyzetbe került, hogy a következő idényben egyik osztályba sem indít csapatot.” – írta tíz éve ezen a napon a Nemzeti Sport. Ez már több évnyi agónia után következett be, mondhatni törvényszerűen.

Az UTE vízilabda szakosztálya története során 26 bajnoki címet szerzett, magyar csapatok közül a legtöbbet; az utolsót 1995-ben. 19-szer hódította el a Magyar Kupát, legutoljára 1993-ban. 1994-ben megnyerte a Bajnokcsapatok Európa-kupáját, ugyanebben az évben az európai Szuperkupát is. A 90-es években háromszor hódította el a LEN Kupát, az utolsót 1999-ben, melyet gyerekként már én is láthattam. 15 újpesti vízilabdázó volt tagja olimpiai bajnoki címet nyerő magyar csapatnak, köztük a legismertebb, Halassy Olivér. Egy ilyen páratlan kincset sikerült valakinek, valakiknek, de inkább csak egy valakinek tönkretennie.

A vízilabda csapat megszűnésének a legfőbb oka egyetlen ember, Őze István volt. Tíz év távlatából világosan látszódik és ebben gyakorlatilag közmegegyezés van a városban, hogy a csapat megszűnéséhez az ő rosszindulata, kicsinyessége és hibás döntéseinek sorozata vezetett. Történelmi bűn ez, melyet mai napig nem tudott és láthatóan – ígéretével ellentétben – most már nem is akar helyrehozni. Őze István annyira jól feküdt mind a szocialista, mind pedig a Fidesz-kormányok alatt, hogy egyik alatt sem tudott támogatókat szerezni a vízilabda csapat működtetéséhez és újjászervezéséhez. Sőt, annyira jóban volt már a végén a helyi Fidesszel, hogy azok szégyenszemre még Újpest díszpolgárának is kitüntették. Megmagyarázhatatlan!

Őze Istvánnal a teljes megszűnés előtt éveken keresztül tárgyaltak Benedek Tiborék, Dala Tamásék és Vincze Balázsék, hogy megmentsék a csapatot a biztos pusztulástól. Őze elutasította őket; egyetlen egy ajánlatot nem fogadott el tőlük – bizonyára neki volt igaza mindenben… Az idő ebben is őt igazolta!

A szakosztály megszűnéséhez talán hozzájárult az is, hogy Újpesten soha nem volt megfelelő sportuszoda, mely befogadhatta volna a vízilabda csapatot. Amikor 2010-2011 környékén felmerült egy új újpesti uszoda építése (ez lett a később, 2013-ban felépült Halassy Olivér Sportuszoda), mi, Újpest-szurkolók hiába kértük, hogy az uszoda ne 25 méteres, hanem legalább 33 méteres medencével és néhány sor lelátóval épüljön fel. Ezt az akkori városvezetés technikai, anyagi és építésügyi okok miatt elutasította. Nehéz megmondani utólag, hogy ez a döntés helyénvaló volt-e, mindenesetre élénken él az újpesti vízilabdát hiányoló közönségben az a vélekedés, hogy ha az uszoda 33 méteres medencével épült volna meg, akkor talán ma is létezne vízilabda csapata az UTÉ-nak.

Az UTE megszűnésekor az UVSE vette át a szakosztályban pólózó játékosokat. Az UVSE már jóval előbb, 2008-ban létrejött, mégpedig az UTÉ-ból kényszerűségből és keserűségből kiválva, az ott sportoló – és Őzével elégedetlen – játékosok és az ő szüleik segítségével.

Az UVSE csapatát és a klubvezetést ízig-vérig UTÉ-s edzők és játékosok alkották, majd az UTE megszűnésekor átvették utánpótláskorú játékosokat is. Az UVSE vezetői, sportolói és munkatársai egyértelműen és deklaráltan az Újpest-család részének tekintik magukat mind a mai napig. Ugyanakkor vannak, akik mindezt eltagadják tőlük és ebben a teremben is hallhattunk nem is olyan rég olyan szavakat, miszerint nekik semmi közük nincs Újpesthez. Ezt az Őze által terjesztett rosszindulatú ostobaságot mindig és minden fórumon vissza kell utasítani!

Az UVSE neve eredetileg Újpesti Vízilabda Sportegyesület volt. Azonban 2012-ben, már az UTE vízilabda szakosztályának megszűnése után (!) Őze István előbb csak felszólította, majd nem sokkal később védjegybitorlás miatt beperelte az UVSE-t, hogy nevükben az „Újpesti Vízilabda” szókapcsolatot ne használhassák. Sajnálatos módon Őze István a pert megnyerte, és a bíróság szégyenteljes módon kimondta, hogy az UVSE-nek „nincs köze Újpesthez, mivel nincs valós földrajzi kapcsolata vele”. Ennek értelmében a Fővárosi Ítélőtábla 2014 februárjában jogerősen kimondta, hogy az UVSE nem használhatja az Újpesti Vízilabda elnevezést, ekkor az UVSE kényszerűen átváltoztatta a nevét Utánpótlás Vízilabda Sport Egyesület névre. Biztos ebben is Őzének volt igaza! Hiszen, ha már egyszer ő tönkretette az újpesti vízilabdát, nehogy már más valaki újraélessze azt!

Az UVSE az elmúlt évtizedben Magyarország legnagyobb vízilabda utánpótlás nevelő központja és legsikeresebb felnőtt női vízilabda csapata lett. Több tucat bajnoki érmet (többségükben aranyat) szereztek a különféle korosztályos bajnokságokban. Az UVSE-ben jelenleg is több száz gyermek vízilabdázik a Margitszigeten.

A női felnőtt csapat időközben hazánk legjobb vízilabda csapata lett és ma is az. A 6 (abból zsinórban 5) bajnoki cím, az 5 Magyar Kupa győzelem és 3 hazai Szuperkupa mellett a csapat nemzetközi szinten is kimagaslóan teljesített az elmúlt évtizedben. 2016-ban Bajnokok Ligája döntős, idén Final4 résztvevő volt. 2017-ben megnyerték a LEN Kupát, 2019-ben ezüstérmet szereztek ebben a sorozatban. Ez nem kellett Őzének, biztos ebben is igaza volt…

Mindeközben férfi szakágban az UVSE évek óta folyamatosan az OB1-ben küzd, ahol saját nevelésű és többnyire ifi korú játékosaival rendre tisztességesen helyt áll, tavaly például a 7. helyen végzett a felnőtt bajnokságban.
Látható tehát, hogy az újpesti vízilabda él, vagyis élne, ha végre élni hagynák. Tegyük világossá: ha az újpesti vízilabda hóhéra, Őze István végre eltűnne az Újpesti Torna Egylet éléről, az UVSE másnap visszatérne az UTE égisze alá. Nem a nulláról kellene tehát kezdeni az építkezést!

Ezért lenne fontos, hogy jövőre Őze István távozzon végre az UTE éléről és helyére egy olyan klubvezető érkezzen, akinek szívügye a vízilabda (a vízilabda is!); aki vállalja azt, hogy újraépíti Magyarország legnagyobb hagyományokkal rendelkező csapatát. Aki nem gátja, hanem a motorja lesz az újpesti vízilabda újjászületésének.

Ehhez pedig két további dologra lesz majd szükség. Szükség lenne egy uszodára, mely méltó otthona lehetne az újjászülető csapatnak. Hallani tervekről és különféle mozgásokról – konkrétan egy állami beruházásról – az egykori vágóhíd területén felépítendő uszoda kapcsán – bízom benne, hogy ezek előbb-utóbb megvalósulnak. Ezt az önkormányzatnak kötelessége lesz majd támogatnia.

És szükség lenne arra is, hogy Újpest Önkormányzata egyszer végre felvállalja azt, hogy szeretne egy csapatsportot támogatni a városban. Szeretném látni, hogy Újpest városvezetése felismeri azt, hogy igenis fontos a város életében, ha van egy sportcsapata, mely országos és nemzetközi szinten is megállja a helyét – mert jelenleg egy ilyen sincsen.

Bízzunk az újpesti vízilabda feltámadásában! Bízzunk az UVSE hazatérésében! Bízzunk egy új újpesti uszoda felépülésében! Bízzunk Őze István távozásában! Isten nyugosztalja Benedek Tibort!

Hajrá Lilák!

Szabó Balázs
önkormányzati képviselő

Gazdasági visszaélés miatt nyomoz a rendőrség az újpesti hokiklubnál 03/06/2020

Az Index.hu címlapon közölte azt a hírt, amit mi két hete írtunk: nyomoz a rendőrség az UTE jégkorong szakosztályánál történő gazdasági visszásságok miatt.

A cikk főbb megállapításai:

- Baróti Zsolt nem kívánta kommentálni az ügyet
- Ő is Őzéhez irányította az újságírót
- De Őze sem volt túl bőbeszédű
- Nem válaszolt az UTE, hogy mennyi pénzt költött el hokiütőkre az elmúlt 5 évben
- Ehelyett azt a cinikus választ adták, hogy idén (2020-ban) csupán 3 millió forintért vásároltak a Baró Sport Kft-től (cinikusan mi is írhatnánk, hogy mióta kiderült az ügy, azóta csak 3 millióért rendeltek)
- Nem válaszolt az UTE arra sem, hogy mi lett az ütők sorsa. Megérkeztek a Megyeri útra nyolcvanezerért, addig tudjuk, de utána mi történt velük?
- Azt sem tartották fontosnak cáfolni, hogy a szülőket megkárosították volna, pedig megnyugtathatták volna legalább a szülőket - ha már a szurkolókat nem hajlandók.

Egyébként a múltkori írás megjelenése óta többen is felhívták a figyelmünket, hogy sokszor nem is csak a szülőknek adták el az ütőket (ennyi ütőre nem is lett volna szükségük), hanem harmadik félnek is értékesítették azokat. Ha ez igaz, kérdés, hogy kiknek. Jó lenne ebben a kérdésben is tisztán látni.

És egyáltalán: tudhatnánk, hogy milyen ütők voltak ezek? Meg tudná mutatni az UTE, hogy milyen ütőkről van szó, aminek darabja 80.000 Ft-ba kerül? Létezik ilyen hokiütő, ami ennyibe kerül, de kizárt dolog, hogy indokolt lett volna a beszerzése ekkora tételben, ennyi pénzért.

Az UTE állítja: nem kaptak hivatalos értesítést a nyomozásról. Nem is kellett volna, hogy kapjanak. A rendőrség nem értesítést fog küldeni, ha nyomoz, hanem idézést annak, akit meg akarnak hallgatni. Vagy tanúként, vagy gyanúsítottként. Normális eljárásrend szerint előbb hallgatják ki a tanúkat, majd csak ezt követően idézik a gyanúsítottakat és közlik velük a gyanúsítás tényét. Már ha eljut idáig az ügy és egyáltalán történt bűncselekmény.

Legyen bármi is az igazság, az azért önmagában már kérdéseket vet fel, hogy miért szállít be a klub alkalmazottja (jelen esetben a felnőtt csapat vezetőedzője) a saját egyesületének. De ez inkább erkölcsi kérdéseket vet fel.

Nem állítunk semmi rosszat és nem akarunk senkit ok nélkül megvádolni. Nagy részben nyilvános adatokból dolgoztunk és az ártatlanság vélelme egyébként is mindenkire vonatkozik (pláne, ha a klub legendájáról van szó), de azt talán az érintettek is érzik, hogy minimum szerencsés lenne, ha érthető magyarázatot adnának a szülők és a szurkolók felé, hogy mi zajlik a jégkorong szakosztálynál.

Minél tovább hallgatnak, annál több tér nyílik a találgatásokra, ami senkinek sem jó. Tisztázzák az ügyet az UTE érintettjei! Őze István szólaljon meg az ügyben! Mire vár?

Gazdasági visszaélés miatt nyomoz a rendőrség az újpesti hokiklubnál Az UTE elismerte, hogy hokifelszerelést vásárol a felnőtt csapat edzőjének cégétől.

Photos from EZ Ő - Az igazság Őze Istvánról's post 22/05/2020

A NEMZETI NYOMOZÓ IRODA NYOMOZ ŐZÉÉK ELLEN

Ez ma nem Őze István napja. Egyre jobban szorul a hurok az UTE klubigazgatójának nyaka körül. Reggel Roderick mosta fel vele a padlót, most pedig itt egy újabb kellemetlen hír az UTE háza tájáról.

A Nemzeti Nyomozó Iroda Korrupció és Gazdasági Bűnözés Elleni Osztálya hetek óta nyomozást folytat az UTE vezetői ellen a jégkorong szakosztálynál tapasztalható gazdasági visszaélések ügyében. A nyomozók a hatmilliárd forintért (nem) épülő Szilágyi úti gyakorló jégcsarnok és curlingcsarnok beruházása körüli visszásságokat, valamint a hoki szakosztálynál évek óta tapasztalható súlyos pénzügyi visszaéléseket vizsgálják. Úgy tudjuk, néhány hónapja jégkorongozó gyermekek szülei tettek feljelentést ismeretlen tettesek ellen, miután nehezményezték, hogy az egyesület által TAO-pénzen beszerzett hokiütőket számukra már súlyos pénzekért adja tovább a klub.

Utánanéztünk és több embernél utánakérdeztünk az ügy hátterének. Az elmondások alapján az a kép rajzolódott ki számunkra, hogy az UTÉ-nál évek óta ipari szinten megy az a szülőket károsító gyakorlat, hogy az UTE Profisport Kft egyik oldalról „letaózza” a jégkorongcsapat felszereléseit, majd azokat a másik oldalon pénzért értékesítik a szülők felé. A szülők készpénzben kénytelenek fizetni a gyerekeik felszerelései után, de számlát – az egybehangzó elmondások szerint – nem kapnak, ellenben rendszeresen aláírattatnak velük teljesítési igazolásokat, hogy átvettek pl. 5 darab hokiütőt. Feltehetően ezekkel az igazolásokkal számolják el a TAO-pályázaton nyert ütőket a Magyar Jégkorong Szövetség felé. Őzéék gyakorlata rendkívül káros az UTÉ-ban sportoló gyerekekre és szüleikre nézve. Megkárosítják a szülőket, de cserébe nem biztosítják a megfelelő feltételeket sem.

Az UTÉ-ban rengetegen, több mint 300-an jégkorongoznak az utánpótlás csapatokban. Ha csak minden második gyerekkel játsszák el ezt, már az óriási pénz. És akkor még nem beszéltünk arról, hogy a labdarúgó utánpótlásnál (és feltehetően a röplabdánál is) ugyanez működik. Jégkorongos szülők számoltak be nekünk arról, hogy többször előfordult, hogy tehetséges gyerekek inkább átigazoltak a szakmailag gyengébb műhelynek számító Vasashoz a káposztásmegyeri Jégcentrumba, mert ott a felszerelések többségét ingyen vagy nagyon kedvezményesen biztosítja számukra a klub.

Az MJSZ honlapján elérhető TAO-kérelmek és beszámolók között böngészve választ kapunk egy sor kérdésre. A megpályázott sportfelszerelések között megtalálunk mindent: mezt, nadrágot, korcsolyát, kesztyűt, mellvédőt, sisakot, sportszárat stb. – ugyanakkor ezek közül a tételek közül kiemelkednek az ütők beszerzései. Míg az előbb említett sporteszközökből csupán 25-50 db-ot taóznak le és egyenként csak százezres ill. pár milliós tételekről van szó (és minden bizonnyal csak a felnőtt csapat használja ezeket), addig az ütők közül évente 700-at (sőt, kapusütők közül további 120-at) számolnak el TAO-ban – darabját – most kapaszkodjatok meg – 80.000 Ft-ért!!! Így éves szinten csaknem 65 millió forintot költ a hoki szakosztály csak ütők beszerzésére, ami rengeteg!

Nem kell jégkorongban jártasnak lenni ahhoz, hogy lássuk: a 80.000 Ft-os ár pofátlanul magas. A legeslegdrágább profi ütők kerülnek ennyibe. (Nem mérvadó, de összehasonlításképp megjegyzendő, hogy a Decathlonban nincs 30.000 Ft-nál drágább ütő például.) Lehet kapni persze ütőt 80.000 Ft-ért is, de aki ilyen nagy tételben vásárol, annak kizárt, hogy ne adnának jelentős kedvezményeket a sportszergyártók. Elképzelhetetlen, hogy ekkora mennyiségben is ilyen sokért szerezzék be az ütőket – vagy ha valóban ez történik, akkor sok évre visszamenőleg alkalmatlan a gazdasági felelős. De itt nem csak arról van szó, hogy méregdrágán szerzik be az ütőket, hanem arról is, hogy kifizettetik a szülőkkel.

A nyomozók azt gyanítják, hogy a felszereléseket Baróti Zsolt saját cége, a Baró Sport Kft. szállítja be az UTE Profisport Kft. számára, melynek ügyvezetője Ancsin János. Ezt a szálat vizsgálják jelenleg is a rendőrök. Ezen kívül olyan információ is a birtokunkban van, hogy a TAO pénzek felhasználását már egy szakszövetségi és egy minisztériumi ellenőrző bizottság is vizsgálja.

Nem lehet kijelenteni, hogy Baróti Zsolt is „benne van” a bizniszben, de ha igen, akkor Ancsin János kezeli az átutalásokat. Nem lenne baj, ha mindketten tisztáznák szerepüket az ügyben.

Az ugyanakkor beszédes tény, hogy a 2014-ben létrehozott Baró Sport Kft. fő tevékenységi köre a sportszer kiskereskedelem és az is, hogy a cég éves árbevétele lényegében (nagyságrendileg) leköveti az UTE adott évre szóló TAÓ-s beszerzéseinek értékét. 2015 óta 77 és 93 millió forintos éves árbevétellel büszkélkedhet a családi vállalkozás. Amikor kicsit kevesebbet TAÓ-zott az UTE, mint pl. 2016-ban (amikor csak 360 db hokiütőt szereztek be a korábbi és későbbi 820 helyett), akkor a Baró Sport Kft. árbevétele is alacsonyabb volt. Amikor újra visszatértek a 820-as darabszámhoz, akkor a cég ismét jobb eredményeket produkált, 2018-ban pedig rekord árbevételt, közel százmillió forint árbevételt könyvelhettek el.

Az a fő kérdés, hogy az UTE miért nem közvetlenül a gyártótól, kedvezményesen szerzi be ezeket a sporteszközöket és miért adja pénzért az egyszer már letaózott ütőket a szülőknek?

A nyomozás érinti a Szilágyi úti sporttelepen épülő ún. gyakorló jégcsarnokot is. A közbeszerzést nettó 4,6, vagyis bruttó 6 milliárdért nyerte el a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó ZÁÉV Zrt. Ugyanakkor úgy értesültünk, hogy a Magyar Állam (EMMI) leállította a beruházás finanszírozását, minden bizonnyal a súlyos pénzügyi visszaélésekre hivatkozva.

A jégcsarnok ma félkész állapotban, torzóként áll az atlétikai centrum sarkában, az öltözők és a parkolók nem épültek meg hozzá, a curlingcsarnok pedig valószínűleg nem is fog soha. Hónapok óta nem dolgoznak az építkezésen, pedig a két csarnokot idén áprilisban kellett volna átadnia az UTÉ-nak.

Kérdés: hol a pénz? hol a csarnok?
Az NNI nyomozói ezt a beruházást is vizsgálják.

És hogy miért a NNI folytatja a nyomozást és miért nem a kerületi kapitányság vagy a BRFK? Feltehetően azért, mert a különösen nagy ill. jelentős értékre elkövetett korrupciós bűncselekmények (pl. vesztegetés), kiváltképp, ha azt közpénz kárára, bűnszervezetben vagy üzletszerűen követik el, vagy ha a bűntény adófizetési kötelezettség megkerülésével kapcsolatos, akkor az ilyen jellegű ügyekben már nem a helyi rendőrség, hanem a Készenléti Rendőrség alá tartozó Nemzeti Nyomozó Iroda rendelkezik nyomozati jogkörrel és hatáskörrel.

Úgy tudjuk, hogy az NNI nyomozói már 5-6 tanút is kihallgattak a Teve utcában, gyanúsításig azonban még nem jutottak el. Kérdésünkre az ORFK megerősítette, hogy valóban elrendelték a nyomozást a fenti ügyben, de bővebb tájékoztatást – érthető okok miatt – a nyomozás érdekeire hivatkozva nem kívántak adni. Így az sem derült ki, hogy vajon kihallgatták e már Ancsin Jánost, Baróti Zsoltot, Őze Istvánt vagy a klub gazdasági igazgatóját.

Kérjük az érintetteket, hogy tisztázzák ezeket a hónapok, sőt évek óta közszájon forgó vádakat a szülők és a szurkolók előtt! Álljanak a nyilvánosság elé és mondják meg mi történik az évi 820 darab hokiütővel, miért kerül darabja 80.000 Ft-ba és igaz e, hogy a szülőknek mindezeket pénzért, számla nélkül árulják? Hova tűnik ez a rengeteg TAO pénz a jégkorongcsapattól és miért nem látjuk ennek a gyümölcsét U16-tól felfelé? Hol van ilyenkor az UTE felügyelőbizottsága? Egyáltalán kik annak a tagjai? Szólaljanak meg és mondják el, hogy mi megy a hoki szakosztálynál!

És bár Őze Istvánnak most kisebb gondja is nagyobb valószínűleg ennél az ügynél, de azért nem ártana, ha ő is kommentálná ezeket a vádakat.

Képek:
A Szilágyi úti jégcsarnok tavaly nyáron
A Szilágyi úti jégcsarnok idén áprilisban
Az ORFK tájékoztatása a nyomozásról
Az UTE Profisport Kft TAO kérelmei a 2016/17, 2017/18, 2018/19-es szezonokra
(Forrás: https://www.jegkorongszovetseg.hu/sporttamogatas-2018-2019)
A Baró Sport Kft árbevételei 2014 és 2018 között
(Forrás: Opten)

Szeretnéd, hogy a(z) vállalkozásod elsőként szerepeljen az Tornaterem és Sportlétesítmény tematikájú vállalkozások között Újpest városában?

Kattints ide a szponzorált hirdetés igényléséhez.

Helyszín

Cím


Megyeri út 13
Újpest
1044