30/04/2023
Mi legyen a reális cél?
Milyen fizikumot érhetsz el szteroidhasználat nélkül, azaz naturálban?
Ez egy igen nehéz kérdés és leginkább amiatt mert ez javarészt a genetikádon múlik. Ezt nem nagyon tudod felmérni eleinte, sőt, ha már évek óta edzel és mindent megteszel azért, hogy kiaknázd a tested adta lehetőségeket, akkor sem lehetsz benne biztos, hogy a genetikai potenciálod közelében jársz.
Miért?
Egyrészt mert nincs egy mindenki számára optimális sablon rendszer, mivel minden test és minden élet más és más. Ezek a tényezők különböző lehetőségeket engednek meg.
De te, aki egyszer elhatároztad hogy kihozod a testedből a maximumot, azért körvonalakban mégis szeretnéd tudni, hogy mi az, amit kergetsz. Nem könnyíti meg a dolgunkat a média sem, hiszen nagyon sok olyan fizikumot látni, amik már vagy genetikai limitációk miatt nem érhetőek el a legtöbb ember számára, vagy az illető egy kis kémiai rásegítéssel él.
Mindemellett talán ez az a sport, ahol a genetikának a legnagyobb szerepe van. Itt nem lehet ügyességgel, technikával kitrükközni a hátrányaidat, mint egy kosárlabdában például, ahol ha alacsony vagy, akkor is tudsz érvényesülni a fent említett "eszközök" magasszintű kifejlesztésével.
Lehet, hogy valaki, aki nagyon jó genetikával rendelkezik, egy nem igazán optimális rendszerrel sokkal látványosabb és jobb eredményt ér el, mint egy másik a természet által ezen a téren kevésbé megáldott egyén, aki pedig 120%-ot beleadva tervezi meg az edzését, a táplálkozását és a regenerálódását.
De akkor mégis hogyan mérjük fel, hogy jó úton haladunk-e?
Elsősorban adnék egy támpontot, ami valamelyest tudományosan is megállapított (bár ezeket igen nehéz még a legnagyobb koponyáknak is a legjobb lehetőségek mellett megállapítani) és a saját illetve más edzők sportolók tapasztalataival is egybevág.
Most férfiakról beszélek, mert 90%-ban nekünk a célunk a lehető legnagyobb izomtömeg megszerzése a lehető legszálkásabban. Az elmélet úgy néz ki, hogy a legtöbb ember számára az elérhető testsúly kb 10% testzsír mellett a testmagassága -100 és ez kilogrammban.
Még egyszer felhívom a figyelmet, hogy ez egy általános megállapítás, kezeljük úgy, mint mondjuk a testmagasságot. Egy átlag férfi ember 175-180 cm között van. Mindenki eléri a 175 cm-ert? Nem. Létezik 200 cm feletti ember? Igen.
Szóval kezeljük a helyén ezt az információt. Minden esetre ha 5-8 év kitartó és fegyelmezett fitness életmód mellett ezt eléred, akkor tudhatod, hogy nagy hülyeséget nem csináltál.
Egy másik szempont: tedd fel magadnak a kérdést, hogy miért szeretnél jó fizikumot? Persze az ember szeretne erős, szép és vonzó lenni. De ha van egy 178 centis ember, és szép szálkás fizikummal 73 kilót produkál, akkor mennyit tenne hozzá az életéhez, ha mondjuk 80 kilós lenne?
Sokan már címlap fizikumnal rendelkeznek mégis életük jó részét azzal töltik, hogy még izmosabbak legyenek. Magam is beleestem már ebbe a hibába és még mindig nem tudom ezt teljesen elengedni, de jó úton haladok egyre inkább kezdem elfogadni magam és az adottságaimat.
Szóval az üzenetem egy közhely: ne másokhoz mérd magad, hanem ahhoz, amilyen voltál. Reális célokat tűzz ki magadnak és ha eléred élvezd ki. Tudatosítsd magadban, hogy az elért cél milyen szerepet tölt be az életedben és aként kezeld azt.
Remélem segítettem valamennyit! :)
Ha edzésben vagy táplálkozásban szeretnél segítséget kérni, fordulj hozzám bizalommal! ;)
🐝 [email protected]
🐝 +3670 944 7396
02/04/2023
31/03/2023
29/03/2023
15/03/2023
15/03/2023
15/03/2023
08/03/2023
05/03/2023
09/02/2023
03/02/2023