A Perényi Pál Salakmotor Stadion hivatalos oldala De megérte türelmesnek lenni, ugyanis 1972. eladta az oly sok salakos sikernek otthont adó stadiont.
Fél évszázada a salakmotorozás szolgálatában
Számtalan felejthetetlen emlék fűződik a Gázvezeték utcai salakstadionhoz, új nevén a Perényi Pál Salakmotor Stadionhoz vagy ahogy sokan hívják, „a pályához".
1970. október 23-án adták át a speciálisan speedway-re kialakított arénát a cívisvárosban, való igaz, az első hivatalos versenyre majdnem két évet várni kellett. május 14-én nem akármilyen der
bivel avatták a Gázvezeték utcai stadiont: a páros világbajnoki döntőbe jutásért szálltak harcba a vaspapucsosok. Az akkori nagy kedvencek, Radácsi Ferenc és Perényi Pál nem okoztak csalódást, az első helyen végezve jutottak be a svédországi világbajnoki fináléba. A remek kezdést parádés folytatás követte, hiszen számtalan emlékezetes derbit láthatott a hajdúsági publikum a Gázvezeték utcai létesítményben.
Érdekesség, hogy az augusztus 20-ai Debrecen Nagydíj csak 1975-ben került át a Nagyerdei stadionból a város déli részébe, s ekkortól számítjuk a „virágkarneváli népvándorlást”. Augusztus 20-án (és május elsején) több ezer család programja megegyezett: a felvonulást és a nagyerdei állatkert- és vidámpark-látogatást követően – lufival, főtt kukoricával, vattacukorral kézben – kora délután megteltek a villamosok, s a zsúfolt tuják elindultak a Nagyállomás irányába, ahol a 7-es és a különbuszok már várták a salakversenyre igyekvőket. Össznépi szórakozás volt a salakmotorverseny, a telt ház szinte mindig garantálható volt. A nemzeti ünnepeinken lebonyolított hagyományos viadalokon túl rendre világversenyeket rendezhetett a Debreceni, majd később Hajdú Volán csapata a Gázvezeték utcában. A nyolcvanas évek elején, nevezetesen 1982-ben egy olyan világbajnoki kvalifikációt szurkolhattak végig a drukkerek az esőben, amit nem magyar versenyző nyert, mégis máig emlékezetes volt a derbi. Történt ugyanis, hogy az első hely sorsáról különfutam döntött, ahol a cseh Ales Dryml (Lukas és ifjabb Ales édesapja) és a szovjet Mihail Sztarosztyin csapott össze. A cseh motoros a „gördítő” felőli kanyarban elcsúszott, de szinte ugyanazzal a lendülettel visszapattant a motorjára és ellenfele után eredt. Dryml akarását siker koronázta, hiszen utolérte a szovjetet, sőt megelőzte, s végül elsőként ért a célba. Már ekkor ott voltak a mezőnyben a salakmotorsport nagy generációjának tagjai, akik 1985-ben óriási tettel bizonyították tehetségüket: Adorján Zoltán, Hajdú Zoltán, Tihanyi Sándor és Bódi László éppen a Gázvezeték utcai stadionból kvalifikálták magukat a pockingi kontinentális döntőbe. Köztudomású, Adorján azon a németországi derbin írta be magát először a sportág nagykönyvébe, hiszen első magyarként bejutott az egyéni világbajnoki fináléba. Ezt a bravúrt 1989-ben megismételte Zoli, talán mondanunk sem kell, Debrecenből az első helyen kvalifikálta magát a müncheni vb-döntőbe. Az 1990-es esztendő több okból is nagyon fontos dátum a Gázvezeték utcai stadion „életében”, hiszen ekkor láthatták vendégül a hajdúságiak a sportág történetének egyik legkiemelkedőbb alakját, a dán Hans Nielsent. A Salakmotorozás Professzora a cívisvárosban is letette névjegyét, miután maximális pontszámmal nyerte azt a Debrecen Nagydíjat, ahol a mezőny túlnyomó többsége már versenyzett világbajnoki fináléban. Nielsen látogatása a várt eredményt hozta, hiszen zsúfolásig megtelt az aréna, ami utólag azért nagyon fontos tény, mert ez volt az utolsó olyan viadal, ahol telt ház fogadta a versenyzőket. A rendszerváltás negatívumai elérték a hazai salakmotorsportot is, a Volán már nem állt úgy a speedway mellett, ahogy korábban, így megkezdődött a sportág hanyatlása. A Hajdúságban roppant népszerű sportág fölött akkor kezdtek gyülekezni a viharfelhők, amikor a pálya tulajdonosa, a Hajdú Volán Zrt. Az igazi baj ott kezdődött, hogy nem olyan sportegyesület vagy vállalkozás vette meg az ingatlant, amely a sporttal tervezte volna a jövőt. Az új tulajdonossal kötött szerződés értelmében 2009 végén lejárt az a kétéves kontraktus, melynek értelmében a salakosok a Debrecen Speedway SE üzemeltetésében használhatták a pályát. 2010-ben egyetlen versenyt, az augusztus 20-ai Debrecen Nagydíjat rendezték meg a stadionban, miután a tulajdonos bérbeadta a létesítményt.
2011-ben új időszámítás kezdődött a debreceni salakmotorsport történelmében: hosszas munka, tárgyalások, szurkolók és sportbarátok lelkesedésének gyümölcseként Debrecen városvezetése megszerezte a Gázvezeték utcai salakstadiont, s a Debrecen Speedway SE-t bízta meg az üzemeltetéssel. Az egyesület 2018-ig tevékeny részese volt a honi és nemzetközi salakos életnek, a magyar bajnoki és nemzetközi meghívásos viadalokon túl világ- és Európai-bajnoki versenyeknek is otthont adott a pálya. A debreceni klub volt az egyetlen az utóbbi években, ahol rendszeres edzéslehetőséget biztosítottak az utánpótlás és az amatőr motorosok számára. Az évek alatt a létesítmény állaga fokozatosan romlott, olyan állapotba került a pálya talaja és a palánk, hogy a 2018-ban lejáró nemzetközi licensznek már nem tudott megfelelni. A Debrecen Speedway 2018. augusztus 20-án rendezte az utolsó versenyét, ezen a Debrecen Nagydíjon Dr. Papp László a következőket nyilatkozta: „Az elmúlt napokban, hetekben kölcsönös egyeztetések folytak a motorsportszövetség, a helyi vezetők, valamint a város között, aminek eredménye, hogy megegyeztünk abban, hosszú távon is stabilizáljuk a salakmotor jövőjét. A következő évben a város anyagi forrást biztosít majd a stadion fejlesztésére. Közös a cél: legyen minél több fiatal versenyzője a debreceni salakmotorsportnak. A helyi vezetésben generációváltás megy végbe, itt szeretném megköszönni idősebb Tabaka Józsefnek, a Debrecen Speedway SE elnökének az elmúlt években végzett munkáját. Egy új szervezeti felállással fogjuk a motorsport ügyét jó irányba terelgetni. A háttérmunkák befejeztével Debrecen város közgyűlése elfogadta a polgármester azon előterjesztését, miszerint a Gázvezeték utcai salakstadiont a Speedwolf Sportszervező Nonprofit Kft. üzemeltesse 2019. június 1-jétől. A város anyagi támogatást is nyújtott, a stadion felújítására 40.000.000 forintot adott a sportszervezetnek, melyből elsősorban az ovál anyagát és a palánkot kellett felújítani olyan mértékben, hogy megfeleljen a nemzetközi előírásoknak. Amellett a komfortfokozat is szintet lépett, a startegyenesbe közel 2000 műanyag széket szereltek fel. A „ráncfelvarrás” utáni első verseny a 44. Debrecen Nagydíj volt, ahol rég nem látott tömeg gyűlt össze, s ünnepelte a dán Hans Andersen győzelmét. A szezon zárásaként a magyar bajnokság utolsó fordulóját rendezték a Gázvezeték utcán, ahol olyan tömeg gyűlt össze, amire nem volt példa az elmúlt évtizedben ob viadalon. A legújabb, 2020-as fejlesztés a legmagasabb nemzetközi minősítésű, nevezetesen „A Plus” jelölésű légpalánkrendszer, ami az országban egyedülálló, de Európában is kevés helyen rendelkeznek ilyen szintű biztonsági eszközzel. A légpalánk beszerzését a város állta, míg a szállítást, beszerelést és egyéb kiadást a SpeedWolf Debrecen fedezte. A 2020-ban 50 éves Gázvezeték utcai salakmotorpálya 2020. szeptember 1-től a Perényi Pál Salakmotor Stadion nevet viseli, ezzel is tisztelegve Perényi Pál mesteredző munkássága előtt.
15/04/2023
𝘼́𝙇𝙇𝘼́𝙎𝘼𝙅𝘼́𝙉𝙇𝘼𝙏
📢 Dolgozz velünk a SpeedWolf Debrecen csapatában! 📢
A Perényi Pál Salakmotor Stadion gondozására, karbantartására keresünk 1 fő
LÉTESÍTMÉNY KARBANTARTÓ
munkatársat!
🕕 Munkaidő: Heti 30 órás részmunkaidő.
📍 A Munkavégzés helye: Debrecen, Gázvezeték utca.
Amit kínálunk:
🔹️Változatos, tervezett munka.📋
🔹️Sportos munkakörnyezet.🏁
🔹️Garantált, szakképzett bérezés.💶
🔹️Extra juttatások.🎫
Amennyiben hirdetésünk felkeltette az érdeklődésed, várjuk jelentkezésed a [email protected] e-mail címen! 📧
Reméljük, hamarosan találkozunk! 🔜🐺🏁
👨🔧🐺🏁
| | | | | | | |
𝓣𝓱𝓮 𝓼𝓱𝓸𝔀 𝓶𝓾𝓼𝓽 𝓰𝓸 𝓸𝓷!
25/04/2022
Klipforgatásnak adott otthont a pálya...
06/09/2021
Egy kis flat track ízelítő 2020-ból...
🎬 🏁 🐺 🌎 🏆
**S
11/05/2021
Új nevet kapott a salakmotorpálya 2020
Új nevet kapott a salakmotorpálya
A debreceni önkormányzat tulajdonában lévő, Gázvezeték utcai salakmotorpálya új nevéről is döntés született a közgyűlésen. Az ovál szeptember 1-től a Perényi Pál Salakmotor Stadion nevet viseli, ezzel is tisztelegve a 2008 augusztusában elhunyt Perényi Pál előtt. A salakmoto...