Rada Osiedla Śródmieście Bielsko

Rada Osiedla Śródmieście Bielsko

Udostępnij

Witamy na stronie Rady Osiedla Śródmieście Bielska-Białej. Znajdziecie tu aktualności i ważne informacje z życia naszego Osiedla. Zapraszamy :)

07/03/2026

Po wielu spotkaniach i konsultacjach, w których wzięli udział mieszkańcy, członkowie Rady Osiedla, przedstawiciele MZD oraz Urzędu Miasta, udało się wypracować koncepcję zmiany układu drogowego na obszarze ul. 1 Maja i okolicy. Najważniejszym efektem, o który postulowali mieszkańcy, jest wygospodarowanie takiej ilości miejsc, która w pełni rekompensuje te, które zostały usunięte w projekcie rewitalizacji ulicy 1 Maja oraz Placu Żwirki i Wigury.
Istotne zmiany, to:
- wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na ul. Sukienniczej
- wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na ul. Powstańców Śląskich
- zmiana kierunku ruchu na ulicy Przekop (pozostawienie ruchu jednokierunkowego)
- wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na ul. 1 Maja na odcinku od ul. Powstańców Śląskich do skrzyżowania przy Aqua.

Zachęcamy do dyskusji :)

Przemysław Kamiński - Zastępca Prezydenta Bielska-Białej Katarzyna Balicka

20/02/2026

Zapraszamy Mieszkańców naszej dzielnicy na doroczne spotkanie podsumowujące rok pracy Rady Osiedla Śródmieście Bielsko. Na spotkanie zostali zaproszeni także przedstawiciele Urzędu Miasta, Radni, przedstawiciele służb miejskich.

Do zobaczenia😀

Jarosław Klimaszewski Katarzyna Balicka Przemysław Kamiński - Zastępca Prezydenta Bielska-Białej Dom Kultury Włókniarzy DoBBre Miasto

Photos from Biuro Rozwoju Miasta w Bielsku-Białej's post 20/02/2026
12/02/2026

Zgodnie z ustaleniami po spotkaniu mieszkańców z Panami Prezydentami oraz przedstawicielami MZD, które odbyło się 12 stycznia br., przekazaliśmy konkretne rozwiązania dotyczące przebudowy ulicy 1 Maja, których celem jest przede wszystkim wygospodarowanie dodatkowych miejsc parkingowych oraz uspokojenie ruchu samochodowego w tej okolicy. Wiemy, że MZD pracuje nad koncepcją dodatkowych miejsc parkingowych w ciągu ulicy 1 Maja, nasza propozycja jest jej uzupełnieniem. Po analizach odbędzie się kolejne spotkanie z mieszkańcami.
-------------------------------------------
Treść wniosku:

WNIOSEK
dotyczący optymalizacji organizacji ruchu pojazdów oraz zwiększenia zasobów parkingowych
w rejonie ul. 1 Maja w Bielsku-Białej


Niniejszy wniosek jest kontynuacją rozmów, które odbyły się podczas spotkania władz Miasta Bielska-Białej i przedstawicieli Miejskiego Zarządu Dróg z mieszkańcami rejonu ul. 1 Maja w Bielsku-Białej w Domu Kultury Włókniarzy w dniu 12 stycznia br.

W związku z trwającą przebudową ulicy 1 Maja na odcinku pomiędzy ul. Sukienniczą a ul. Zamkową oraz planowanym remontem dalszej jej części pomiędzy ul. Sukienniczą, a mostem nad rzeką Biała (rejon Spółki Aqua), niniejszym przedkładamy propozycje rozwiązań uzupełniających obecny projekt. Naszym celem jest poprawa funkcjonalności komunikacyjnej pojazdów tego obszaru dla mieszkańców, lokalnych przedsiębiorców oraz klientów pobliskich instytucji, co przyniesie realne korzyści wizerunkowe dla miasta – zadowolenie mieszkańców, osób przyjeżdżających i przedsiębiorców, poprawi bezpieczeństwo, obniży emisję zanieczyszczeń. generowanych przez pojazdy oraz przede wszystkim wpłynie na komfort i jakość życia lokalnych społeczności zamieszkujących rejon ulicy 1 Maja, co w perspektywie będzie jednym z elementów przeciwdziałania procesom wyludniania się centrum miasta Bielska-Białej.

Poniższe postulaty wynikają z wieloletnich obserwacji, doświadczeń lokalnej społeczności oraz potrzeby zrekompensowania ubytku miejsc postojowych po wyłączeniu z użytkowania Placu Żwirki i Wigury oraz likwidacji znacznej liczby miejsc postojowych wzdłuż ul. 1 Maja w związku z prowadzoną przebudową ulicy 1 Maja, która na znacznym odcinku przekształci się w tzw. woonerf.
Proponowane zmiany mają na celu:

1. upłynnienie ruchu i redukcję zatorów (co przełoży się na obniżenie emisji spalin),
2. zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu manewrowania,
3. zabezpieczenie interesów mieszkańców i przedsiębiorców poprzez racjonalne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni.

Proponowane rozwiązania:

1. Zmiana organizacji ruchu (przejście na system jednokierunkowy). Proponujemy wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na kluczowych odcinkach, co pozwoli na odblokowanie wąskich gardeł na poszczególnych ulicach:

Ulica 1 Maja: wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na całej długości, kierunek ruchu od strony mostu na rzece Biała (z wyłączeniem odcinka ulicy rejon Aqua – most na rzece Biała – tutaj ruch dwukierunkowy jak dotychczas). Następnie ruch jednokierunkowy odbywałby się w kierunku
ul. Zamkowej (Teatr).

Ulica Sukiennicza pełni funkcję wyjazdową, ruchem jednokierunkowym w kierunku
ul. Partyzantów/Zamkowa (na odcinku Partyzantów/Zamkowa – Przekop ruch dwukierunkowy)

Ulica Przekop z ruchem jednokierunkowym od strony ul. Sukienniczej w kierunku ul. Powstańców Śląskich, co umożliwia powrót pojazdów na ul. 1 Maja, K. Miarki, Inwalidów i Sukienniczej.

Ulica Powstańców Śląskich na odcinku Przekop – 1 Maja z ruchem jednokierunkowym
w kierunku ul. 1 Maja, co umożliwia powrót na ul. 1 Maja, K. Miarki, Inwalidów i Sukienniczą oraz na odcinku Przekop – Partyzantów z ruchem jednokierunkowym w kierunku ul. Partyzantów, który będzie pełnił funkcję wyjazdową na ul. Partyzantów (umożliwienie skrętu w prawo i w lewo, propozycja uwzględnienia w projekcie planowanej przebudowy ul. Sikornik w ramach inwestycji deweloperskiej).

Ulica Karola Miarki: pozostawienie ruchu jednokierunkowego od ul. 1 Maja w kierunku
ul. Inwalidów.

Ulica Inwalidów: wprowadzenie ruchu jednokierunkowego od ul. K. Miarki w kierunku
ul. 1 Maja.

Wprowadzenie zakazu skrętu w lewo z ul. Zamkowej/Partyzantów w ulice: Powstańców Śląskich oraz Sukienniczą, co znacznie upłynni ruch jednej z głównych ulic w mieście. Aktualnie tworzą się tu duże zatory. Dojazd do ulic: Sukienniczej, Przekop, Powstańców Śląskich, Inwalidów oraz Karola Miarki odbywałby się wyłącznie od strony w rejonie firmy Aqua/PCK/1 Maja na wysokości mostu na rzece Biała.

Wprowadzenie zaproponowanego ruchu jednokierunkowego na ww. ulicach pozwoli na ruch kołowy pojazdów w celu umożliwienia poszukiwania miejsca postojowego, sprawnego opuszczenia obszaru i wyjazd na ulicę Partyzantów i Zamkową oraz przyczyni się do płynności ruchu (aktualnie dochodzi do blokowania ruchu w momencie konieczności minięcia się pojazdów jadących w przeciwnych kierunkach – jezdnia jest zbyt wąska).

2. Optymalizacja sposobu parkowania. Wnioskujemy o zmianę sposobu parkowania
z równoległego na parkowanie skośne (pod kątem) na następujących odcinkach (ulicach):

ul. Karola Miarki, ul. Inwalidów, ul. Sukiennicza, ul. Powstańców Śląskich, ul. 1 Maja (na odcinku zachodnim ul. 1 Maja od ul. Powstańców Śląskich do rejonu firmy Aqua). Parkowanie skośne pozwala na zwiększenie liczby dostępnych miejsc postojowych na tej samej długości jezdni oraz znacznie ułatwia i przyspiesza manewr parkowania, co minimalizuje tamowanie ruchu przez pojazdy szukające postoju. Stworzenie możliwości parkowania skośnego na odcinku 1 Maja odbędzie się kosztem jednego pasa ruchu oraz wymagać będzie obniżenia planowanego, w ramach remontu ulicy krawężnika z chodnikiem, a wprowadzenie ruchu jednokierunkowego pozwoli zarezerwować zachodni pas jezdni pod parkowanie skośne.

3. Wytyczenie dodatkowych miejsc postojowych. Wnosimy o wyznaczenie nowej strefy parkowania na odcinku od firmy Aqua do prawoskrętu ul. 1 Maja w kierunku skrzyżowania z ul. Partyzantów. Wykorzystanie tego terenu pozwoli na częściowe pokrycie deficytu miejsc parkingowych dla mieszkańców budynków zlokalizowanych w tej okolicy, a także klientów Aqua oraz osób korzystających z obiektów: Cavatina, Stadion Miejski, Teatr.

Wierzymy, że powyższe sugestie, oparte na praktycznej wiedzy użytkowników tej przestrzeni miejskiej, zostaną poddane wnikliwej analizie przez ekspertów Miejskiego Zarządu Dróg w Bielsku-Białej i Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej i uwzględnione w docelowym planie organizacji ruchu, po zakończeniu przebudowy ulicy 1 Maja. Jesteśmy do Państwa dyspozycji
w celu omówienia szczegółów powyższych propozycji. Prosimy o pilne dalsze konsultacje
i decyzje w związku z faktem, że remont ul. 1 Maja już się rozpoczął .

Z poważaniem,

Sylwia Rusin-Balicka
Przewodnicząca Rady Osiedla
Śródmieście Bielsko

Do wiadomości:
Prezydent Miasta Bielsko-Biała
Radna Miejska Katarzyna Balicka
Radny Miejski Nikodem Ankudowicz

Przemysław Kamiński - Zastępca Prezydenta Bielska-Białej Katarzyna Balicka DoBBre Miasto

26/01/2026

Bardzo dziękujemy Przedszkole Nr 11 w Bielsku-Białej za zaproszenie na jasełka w wykonaniu grupy starszaków. Dziękujemy za poczęstunek i prezenty. Było nam bardzo miło, że o nas pomyśleliście. Rada Osiedla Śródmieście Bielsko życzy Wam i Waszym opiekunom wspaniałego 2026 roku❤️🦋🍀

Photos from Rada Osiedla Śródmieście Bielsko's post 16/01/2026

Już jutro, 17 stycznia, nastąpi inauguracja wydarzeń związanych z tytułem, jakie wywalczyło nasze miasto: Bielsko-Biała Polska Stolica Kultury. Szykuje się moc ciekawych wydarzeń. Zapraszamy :)

16/01/2026

Co dalej z ul. 1 Maja?

​W poniedziałek, 12 stycznia br., w Domu Dom Kultury Włókniarzy odbyło się ważne spotkanie dotyczące przyszłości naszej okolicy. Z inicjatywy naszej Rady Osiedla rozmawialiśmy z przedstawicielami Miasta o planowanej przebudowie ul. 1 Maja. W spotkaniu wzięli udział: Wiceprezydenci Miasta: pan Adam Ruśniak oraz pan Przemysław Kamiński - Zastępca Prezydenta Bielska-Białej, Radni Miejscy: pani Katarzyna Balicka i Nikodem Ankudowicz, przedstawiciel pan inżynier Robert Kaczmarek, przedstawiciele Rady Osiedla Śródmieście Bielsko oraz liczni mieszkańcy oraz przedsiębiorcy prowadzący działalność w okolicy.​

Oto najważniejsze punkty i ustalenia: ​
Izba Wytrzeźwień do przeniesienia? Jako pierwszy został podjęty temat planów przeniesienia Izby Wytrzeźwień w inną lokalizację. Mieszkańcy skarżyli się na uciążliwości związane z zaczepianiem przechodniów przez osoby wychodzące z pobytu w izbie oraz częste nocne przyjazdy służb transportujących nietrzeźwych z użyciem sygnalizacji dźwiękowej. Prezydent Adam Ruśniak zapewnił mieszkańców o planach przeniesienia instytucji poza rejon śródmieścia. W tej sprawie toczą się czynności formalne, brak jednak informacji o konkretnej perspektywie czasowej realizacji planu zmiany lokalizacji tej instytucji.

Ulica 1 Maja jako „woonerf”
Odcinek od ul. Sukienniczej do Poczty Głównej ma stać się „ulicą do mieszkania” (przestrzeń przyjazna pieszym). Remont i przebudowa ulicy 1 Maja już się rozpoczął. Prace na odcinku ul. Sukiennicza – 3 Maja mają potrwać do czerwca br. Kolejny etap robót zakłada zamknięcie odcinka drogi od ul. Sukienniczej do ul. Miarki. Ze względu na konieczność remontu sieci kanalizacji, nadzór nad większością prac sprawuje Przedsiębiorstwo wodociągowe AQUA S.A. Zakończenie całej inwestycji planowane jest na listopad 2027 roku.

Gorący temat: PARKINGI ​
Plan przebudowy ulicy 1 Maja zakłada likwidację ok. 40 miejsc. Mieszkańcy wyrazili głębokie obawy o możliwość parkowania w swojej dzielnicy, w związku z likwidacją już i tak bardzo ograniczonej ilości miejsc. Zaznaczyli, że w tym obszarze działają liczne instytucje publiczne jak Teatr Polski, Poczta czy Dom Kultury, hotel, kawiarnie, szkoły, przedszkole, kancelarie i przedsiębiorstwa, które generują duży ruch samochodowy i potrzebę zaparkowania.
Mieszkańcy wyrazili prośbę zaniechania planu likwidacji miejsc postojowych także na Placu Żwirki i Wigury, w związku z planowaną przebudową i zamianą na skwer rekreacyjny.

Co udało się wywalczyć?
​Obietnica Ratusza: Do końca stycznia powstaną propozycje dodatkowych miejsc parkingowych, m.in. przy ul. Inwalidów 8 oraz udostępnienie parkingu pod siedzibą AQUA (ul. 1 Maja 23). Zostanie także zweryfikowana możliwość pozostawienia przynajmniej części miejsc postojowych na Placu Żwirki i Wigury.

Komunikacja z mieszkańcami
​Zwróciliśmy uwagę na konieczność lepszego informowania o harmonogramie prac i zmianach w organizacji ruchu. Mieszkańcy chcą wiedzieć o utrudnieniach z wyprzedzeniem! Rada Osiedla na bieżąco ma być informowana o planowanych działaniach, aby móc te informacje przekazywać dalej mieszkańcom i osobom zainteresowanym.

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom za tak liczne przybycie i merytoryczny głos w dyskusji. Będziemy trzymać rękę na pulsie!

05/01/2026

Zapraszamy osoby zainteresowane tematem remontu ulicy 1 Maja do udziału w spotkaniu informacyjnym z Prezydentem Miasta Panem Jarosław Klimaszewskim oraz przedstawicielami MZD. Spotkanie odbędzie się w Dom Kultury Włókniarzy w poniedziałek 12 stycznia 2026 roku o godzinie 17.00.

Zapraszamy

Katarzyna Balicka

20/12/2025

To było piękne i miłe popołudnie. 🎄
Dziękujemy za oprawę artystyczną Wiktorii Węgrzyn-Lichosyt i obecność naszych radnych: Katarzynie Balickiej i Nikodemowi Ankudowiczowi.
Życzymy wszystkim mieszkańcom Wesołych Świąt.

04/12/2025

W niedzielę 7 grudnia Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej zaprasza mieszkańców naszej dzielnicy na spotkanie „Zróbmy razem Święta”

Zróbmy razem święta! 🧡🧡🧡

Przed nami wyjątkowe, pełne ciepła i świątecznej magii popołudnie! 🎄
Już 7 grudnia o godz. 16:00 zapraszamy na spotkanie, podczas którego wspólnie poczujemy nadchodzący klimat świąt.

W programie:
🍪 Pieczenie aromatycznych pierników – idealna okazja, by stworzyć własne słodkie dzieła!
☕ Degustacja gorącej czekolady z piankami – bo święta smakują najlepiej na słodko.
🎁 Warsztaty świąteczne dla dzieci i dorosłych – każdy znajdzie coś dla siebie.

To wspaniała okazja, by spędzić czas w miłej, rodzinnej atmosferze i przygotować się do grudniowego świętowania. ❤️

Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Radą Osiedla Śródmieście Bielsko, a udział jest możliwy dzięki dofinansowaniu ze środków Gminy Bielsko-Biała w ramach zadania publicznego „Druga młodość” realizowanego przez Akademię Seniora.

🎉 Wstęp wolny!
Dołączcie do nas – niech magia świąt zacznie się już teraz! 🎅

MDK Bielsko-Biała
Bielsko-Biała
EcocNews.com
Pełna Kultura

04/12/2025

Drodzy mieszkańcy w najbliższą sobotę w Kubiszówce zapraszamy na spotkanie ze św. Mikołajem 🎅🏻🎅🏻🎅🏻

27/11/2025

W związku z rozpoczynającą się przebudową ulicy 1 Maja, złożyliśmy w sekretariacie Pana Prezydenta pismo z prośbą o spotkanie z mieszkańcami i przedsiębiorcami. Mamy nadzieję, że spotkanie wkrótce dojdzie do skutku i urzędnicy wywiążą się z obietnic dotyczących ważnych dla nas spraw: m.in. miejsc parkingowych w ciągu ulicy 1 Maja i sąsiadujących. Treść pisma przedstawiamy poniżej, a o ewentualnym spotkaniu będziemy na bieżąco informować:

Szanowny Panie Prezydencie,

Zwracamy się do Pana z pilną prośbą o ustalenie terminu spotkania z przedstawicielami mieszkańców i przedsiębiorców z rejonu ulicy 1 Maja oraz ulic przyległych, w związku
z rozpoczynającą się przebudową (remontem) ulicy 1 Maja. ​Celem spotkania jest ustalenie i szczegółowe omówienie harmonogramu prac (czas, etapy, zakres) w celu minimalizacji utrudnień oraz przedstawienie planu wygospodarowania alternatywnych miejsc parkingowych dla mieszkańców i przedsiębiorców.

W sprawie przebudowy ulicy 1 Maja odbyły się dotychczas dwa spotkania konsultacyjne z udziałem mieszkańców oraz przedstawicieli Urzędu Miasta i Miejskiego Zarządu Dróg (MZD)
– w 2023 i 2024 roku. Na obu spotkaniach zainteresowani otrzymali zapewnienie (odpowiednio od Pana Wiceprezydenta Adama Ruśniaka i Pana Prezydenta Jarosława Klimaszewskiego), że MZD przedstawi odpowiedni, szczegółowy projekt wygospodarowania miejsc parkingowych na terenach przylegających do ulicy 1 Maja. Do chwili obecnej obietnica ta nie znalazła potwierdzenia
w rzeczywistości.

Przypominamy, że projekt remontu ulicy 1 Maja skutkuje likwidacją ponad 50 miejsc parkingowych usytuowanych obecnie wzdłuż ulicy 1 Maja. Dodatkowo, niespełna miesiąc temu, zapadła niekonsultowana z zainteresowanymi decyzja o likwidacji kilkunastu obecnych miejsc parkingowych na Placu Żwirki i Wigury. Tym samym, możliwość parkowania stracą pracownicy Poczty Polskiej, Liceum, Restauracji oraz mieszkańcy.

Sugerowane miejsca do dodatkowego zagospodarowania na parkingi to:
- boczne ulice przyległe do ulicy 1 Maja,
- parking przy Spółce Aqua,
- teren znajdujący się przy ul. Inwalidów 8 (obecnie zabudowany garażami i opuszczonymi budynkami).

W związku z pilnością sytuacji i brakiem kluczowych ustaleń, prosimy o niezwłoczne wyznaczenie terminu i miejsca spotkania oraz wydelegowanie do udziału w nim kompetentnych
i decyzyjnych osób z MZD, posiadających pełnomocnictwo do przedstawienia i konsultacji projektów.

Chcesz aby twoja firma była na górze listy Siłownia I Obiekt Sportowy w Bielsko-Biała?

Kliknij tutaj, aby odebrać Sponsorowane Ogłoszenie.

Lokalizacja

Strona Internetowa

Adres


Bielsko-Biała