26/02/2024
Czy chcesz zorganizować swój pierwszy projekt w ramach programu LATO W TEATRZE?
Czy chcesz spróbować swoich sił w działaniach z dziećmi i młodzieżą?
A może chcesz zmienić coś w swojej społeczności lokalnej?
Weź udział w szkoleniu stacjonarnym podczas, którego dowiesz się jak opracować wniosek o dotację do programu Instytutu Teatralnego Lato w teatrze. Możesz uzyskać nawet 40 tys. złotych dotacji.
PROGRAM SZKOLENIA:
- omówienie regulaminu programu Lato w teatrze;
- przedstawienie idei/założeń pedagogiki teatru;
- omówienie wzoru wniosku i wypełnienia;
- prezentacja wybranych, zrealizowanych projektów i omówienie "od kuchni" najważniejszych etapów ich realizacji, w tym: budowanie zespołu/kadry, rekrutacja uczestników (rekrutacja uczestników z Ukrainy), współpraca z rodzicami i środowiskiem lokalnym, świętowanie i integracja, promocja;
- przedstawienie założeń i specyfiki teatru "napowietrznego"/plenerowego, etnoperformensów, działań animacyjno-artystycznych włączających w działania dla/z dziećmi rodziców i bliskich dorosłych;
- analiza pomysłów uczestników szkolenia (wsparcie grupy)
Po szkoleniu każdy uczestnik otrzyma:
- poprawnie wypełniony wniosek, który otrzymał dofinansowanie;
- godzinę bezpłatnych konsultacji online "tuż przed złożeniem własnego projektu";
Zapisy:
- do dnia 4 marca 2024, do g. 16.00
- adres: ul. Jana Sawy 15/8 Lublin
- proszę do mnie wiadomość z deklaracją udziału na adres: [email protected] (imię i nazwisko, kilka zdań o sobie, kontakt telefoniczny);
- każdy z uczestników otrzyma wiadomość zwrotną o uczestnictwie + niespodzianki
Koszt i płatność:
- Koszt uczestnictwa 49 zł/osoba/3,5 g.
- przelew na konto: 67102031760000520203094273
- przelew na telefon: 601-287-737
- płatność do dnia: 3 marca 2024
- wystawiam faktury/ proszę o dane w pierwszej wiadomości podczas zgłoszenia udziału
Informacje o prowadzącej:
Wieloletnia nauczycielka akademicka kształcąca animatorów i menedżerów kultury. Pomysłodawczyni i koordynatorka licznych projektów społecznych, kulturalnych, teatralnych jako dyrektorka domu kultury i menedżerka Stowarzyszenia De-Novo. Autorka publikacji z zakresu animacji kultury, badań w kulturze, etnografii performatywnej.
We współpracy ze Stowarzyszeniem De-Novo zrealizowała jako koordynator (woj. podkarpackie) 3 projekty Lata w teatrze. Jako Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie 3 projekty Lata w teatrze oraz jeden projekt w Lublinie (Fundacja Krajobrazy 2022)
Uwaga: Osoba prowadząca szkolenie nie jest pracownikiem Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego. Wszelkie pytania odnośnie programu proszę kierować:
https://latowteatrze.pl/aktualnosci/nabor-do-17-edycji-lata-w-teatrze
Polecam zapoznanie się z wybranymi materiałami:
1. Publikacja "15 tekstów na 15-lecie lata w teatrze", w tym mojego autorstwa "DaSię Town - o teatrze, którego mogło nie być. Pięć opowieści o realizacji lata w teatrze po raz pierwszy"
https://latowteatrze.pl/upload/2023/12/15-tekstow-na-pietnastolecie-programu-lato-w-teatrze.pdf
2. Webinar: Jak wygląda Lato w teatrze w małych miasteczkach/ organizator Instytut Teatralny/ Dział Pedagogiki Teatru. Moderatorka: Aneta Pepaś-Skowron
https://www.facebook.com/watch/live/?ref=search&v=1719998621484541
3. Lato w teatrze/ Dynów/realizacja Miejski Ośrodek Kultury
https://www.facebook.com/profile.php?id=100057221539235
4. Lato w teatrze 2014/Stowarzyszenie De-Novo
zwiastun:
https://www.youtube.com/watch?v=wDqdYq2HUik
5. Lato w teatrze 2016/ MOK Dynów
zwiastun:
https://www.youtube.com/watch?v=oR1cn6_sNxY
Kapewu Aneta Pepaś-Skowron
Szkolenia, coaching dla kadr kultury; opracowanie i koordynacja inicjatyw społeczno-kulturalnych
26/02/2024
Pierwsza część diagnozy została opublikowana kilka miesięcy temu. Druga część również wkrótce będzie zaprezentowana i omówiona z mieszkańcami Gminy Niemce.
Zapraszam do współpracy przy realizacji diagnoz społecznych, realizacji szkoleń, idywidualnych konsultacji. Raport z I części przygotowała dr Joanna Bielecka-Prus
18/02/2024
Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna znam dzięki Ania Bińka. Kiedy w 2017 r. po raz pierwszy realizowałam projekt "Daleko do miasta: narracje o kulturze lokalnej", w tym seminarium ogólnopolskie pod tym samym tytułem - Ania przyjechała na seminarium z opowieścią o działalności Stowarzyszenia. I od tego czasu śledzę i podziwiam ich działalność. W wolnej chwili przyjrzyjcie się badaniom i działaniom Stowarzyszenia z lokalnymi społecznościami. Jak wiecie kocham "małe miejsca" i wciąż szukam Takich miejsc i ludzi, gdzie mogłabym działać.
Nieustająco polecam się do współpracy jako animatorka społeczna❤👬😄
24/01/2024
Dzień dobry wszystkim,
Narodowe Centrum Kultury 19 stycznia ogłosiło nowy nabór projektów do Programu BLISKO. Zakończenie naboru 9 lutego.
Służę pomocą w przygotowaniu wniosku jak i realizacji projektu.
Mogę być dla Ciebie wsparciem jako:
✳️ ekspertka w przygotowaniu diagnozy ( rozpoznawanie potrzeb i potencjału kulturowego lokalnej społeczności). Proponuję autorskie pomysły na diagnozę dopasowane do specyfiki Twojego miejsca);
✳️ prowadząca warsztaty: bibliotekarki jako badaczki swoich "małych miejsc" ( podnoszenie kompetencji pracowników bibliotek, związanych z rozpoznawaniem potrzeb lokalnych społeczności oraz potencjału kulturowego mieszkańców);
✳️ koordynatorka działań edukacyjno-animacyjnych;
✳️ ekspertka w opracowaniu i realizacji koncepcji rozwoju biblioteki jako "trzeciego miejsca";
✳️ animatorka społeczna służąca pomocą w budowaniu partnerstw lokalnych, prowadząca warsztaty;
✳️ osoba z dużym doświadczeniem pracy w małych środowiskach lokalnych, znająca realia realizacji inicjatyw edukacyjno-animacyjne dla/z przedstawicielami społeczności lokalnej.
Kim jestem?
Doświadczoną animatorką i menedżerką kultury w realizacji wielu projektów kulturalnych, diagnoz, badań. Miałam zaszczyt kształcić animatorów i menedżerów kultury/ UMCS w Lublinie oraz przez 10 lat być dyrektorką instytucji kultury.
Zapraszam do kontaktu:
[email protected]
tel kom. 601-287-737
22/11/2023
Oferta wciąż aktualna, piszcie, dzwońcie
Witam,
Wraz z Centrum Edukacyjnym Ogrody Permakultury planuję cykl PERMAKULTURA DLA KULTURY, który składa się z trzech spotkań weekendowych o następującej tematyce:
☘️ Co o przyrodzie wie permakultura a kultura boi się zapytać?;
☘️ ☘️ Zasiew a zysk;
☘️ ☘️ ☘️ Cylkularność w projekcie kulturalnym. Co oznacza i komu może pomóc ?
👉 Planujemy prowadzić go dla stałych grup uczestników (max 10 osób) od maja do sierpnia 2024 r. na terenie wsi Podlodówek (okolice Lubartowa woj. lubelskie)
📢 UWAGA !!!
zdajemy sobie sprawę, że temat jest nowy i wiele osób będzie miało do nas wiele pytań. Dlatego przygotowałyśmy 4 godzinne SPOTKANIE WPROWADZAJĄCE podczas, którego przedstawimy program całego cyklu.
📌 PODSUMOWUJĄC: ZAPROŚ NAS DO SIEBIE !!! (koszty podróży + niewygórowana gaża. Możesz przedstawić nam swoją propozycję honorarium). Spotkania planujemy od września do listopada 2023 oraz od lutego do kwietnia 2024.
👉 Po spotkaniu zostawimy dla Ciebie materiały do ewentualnego starania się o dotację z MKiDN (nasza oferta może stać się jednym z działań w planowanym przez Ciebie projekcie).
👉 Zachęcamy do kontaktu. Prześlij nam propozycję terminu spotkania na adres email: [email protected]. Odpowiemy na wszystkie pytania i umówimy się na spotkanie.
👉 Jeżeli pilnie potrzebujesz się z nami skontaktować zadzwoń: 601-287-737
👉 Grafika: Bartosz Rejmak
Pozdrawiamy serdecznie
Monika Podsiadła i Aneta Pepaś-Skowron
19/11/2023
Napisze coś do śmiechu...
Zgłosiło się do mnie wiele organizacji, które chcą mi zapłacić za napisanie wniosku do MKiDN. Oczywiście nikomu nie odmówiłam. Wiadomo chce zarobi kasę, to tak zwany okres "żniw" dla takich osób jak ja. I co się okazuje...
Spotykam się, doradzam, wymyślam, piję kawę hektolitrami po czym .... odradzam mojemu "klientowi" napisanie tego projektu.
Oczywiście nie biorę za to pieniędzy, bo przecież zatrudniają mnie żebym napisała wniosek, a nie żebym odradzała im nie robienie tego, albo tamtego, bo to, albo tamto.
I jak się okazuje w międzyczasie powstają ciekawe pomysły na działania. Wyjątkowe "styki". Poznaję pasjonatów. Uwalniam ludzi od "obowiązku" składania projektu. Uspokajam ich, że przyjdzie na to lepszy czas. Doradzam przemyślenie sprawy i "nie napierdalanie" myśli na papier bez jasnej przyczyny i widocznego celu. Jednak korzystanie z pieniędzy publicznych, to odpowiedzialna sprawa.
Wychodzi na to, że powinnam zmienić moją ofertę. I brać kasę za doradzenie "jak nie napisać projektu do MKiDN" i zrobić coś dobrego.
No to cyk. Serio. Chętnie doradzę CZEGO NIE ROBIĆ w projekcie.
Chętnie nawiążę współpracę długofalową z przedstawicielami "Małych miejsc", żeby tak "rozkminiać" co zrobić mądrego i dobrego dla ludzi.
19/11/2023
Jeżeli wciąż piszecie wnioski do MKiDN, to chętnie doradzę za przysłowiową "miskę ryżu" lub możliwość współpracy. Oprócz wielu zalet w obszarze logistyki, koordynacji - posiadam wyjątkowy urok osobisty, który otwiera niejedne "drzwi". Jestem wyjątkową animatorką kultury z solidną praktyką wyniesioną z tzw. "terenu".
Mam umiejętność "łączenia kropek" (wiadomo o co chodzi)
Nie lubię myśleć jednorazowymi projektami, raczej programami niosącymi długofalowe zmiany. Uwielbiam działać na rzecz "małych miejsc". Szukam wspólnoty lokalnej, z którą mogłabym współpracować dłuższy czas, wspierając biblioteki, domy kultury, lokalne organizacje. Wystawiam faktury, podpisuję umowy zlecenie i o dzieło. Dla słusznej "sprawy" chętnie popracuję jako wolontariuszka.
Zaproś mnie do siebie🥰😍😘
Taką mam piękną wizytówkę, zaprojektowaną przez Bartosza Rejmaka
19/10/2023
Witam Was przyjaciele,
Podejmuję kolejną próbę, aby opowiedzieć o sobie, przedstawić się tym, którzy nie znają mnie osobiści a chcieliby ze mną współpracować.
Ponieważ Lublin kolejny raz stara się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029, to przypomniał mi się artykuł, który popełniłam w 2010 r. kiedy to pracowałam w międzyuczelnianym gronie badaczy na zlecenie Miasta Lublin w celu opracowania planu monitoringu i ewaluacji projektu ESK Lublin 2016.
Co to mówi o mnie?
Ponieważ mieszkałam na dzielnicy LSM a pracowałam na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UMCS przy ul. Narutowicza, często chodziłam piechotą ( w jedną stronę to pewnie około 4 km). Uwielbiałam te spacery przez Park Akademicki a póżniej ulicą Marii Curie-Skłodowskiej.
Postrzegałam miasto jako przestrzeń dla mieszkańca-spacerowicza. Była, to idea, która wyrastała z mojego przekonania, że na "piechotę lepiej się myśli i doświadcza kultury" - w relacji "do", "od", "z", 'dla". Do tej pory tak myślę.
Prosta idea Spacerowicza Miasta Twórczego rozrastała się we mnie przez następne lata i dlatego powstały inicjatywy, które miały dla mnie sens i niosły satysfakcję.
Miasto twórcze w kontekście Europejskiej Stolicy Kultury – spełniające się marzenie
Załóżmy, że jesteśmy miastem, które otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Czy nie damy „omamić się złotem”? Czy starczy nam sił, by zbudować miasto twórcze – miasto, w którym ma odzwierciedlać się pomysł zapoczątkowany w 1985 roku przez ówczesną minister kultury Gr...
12/10/2023
Pragnę podzielić się z wami 3 zasadami, którymi kieruję się w pracy animatorki kultury realizując działania i badania:
⏰1. Buduj Miejsce jako DOM
Będąc animatorką (em) kultury nie można zapomnieć, że ostatecznie chodzi o to, aby ciekawie, lepiej, mądrze żyć. Pozwolić sobie na "zakorzenienie/zadomowienie" w ludziach, w działaniu, w miejscu i tę wartość nieść dalej.
Chętnie dzielę się tą wiedzą podczas inspirujących wykładów z bogatą dokumentacją filmową i fotograficzną.
Mnie osobiście inspiruje pedagogika miejsca, etnopedagogika
⏰2. Staraj się być Uważny i Obecny
Staraj się "upraszczać" wszystko co się da, najczęściej organizację i formalności na rzecz wygospodarowania czasu na rozmowy, świętowanie, naturalne bycie z ludźmi bez ciągłego "ogarniania". Tego wszystkiego można nauczyć się miedzy innymi dzięki stosowaniu metody zwanej etnografią performatywną.
Polecam artykuł: Joanna Bielecka Prus, Aneta Pepaś-Skowron, Dynowskie doświadczenia badań tradycji weselnej z zastosowaniem etnografii performatywnej, Sztuka i Dokumentacja 2016 (po wpisaniu w wyszukiwarkę artykuł dostępny online)
⏰3. Twórz "narracje": o swojej pracy, pisz teksty, opowiadaj o tym co robisz i jak robisz. Dziel się swoją pasją bycia animatorką (em) kultury z innymi.
💥Zapraszam do współpracy. Chętnie opowiem o tym podczas spotkań, wykładów, warsztatów, realizacji diagnoz lokalnych.
Osobiście stosuję autoetnografie, które pomagają mi zrozumieć to co robię. Pomagają mi zrozumieć siebie w relacji z innymi, 😃innych w relacji z otoczeniem. Lubię pisać, bo wówczas dowiaduję się więcej o tym co chcę zrobić, co mną kieruje, do czego zmierzam. Pisanie porządkuje moje myśli. Snucie refleksji nad tym co się robi jest jedną z ważniejszych metod w pracy animatorki (a) kultury.
, , ,
🤹♂️Grafika: Bartosz Rejmak