15/06/2026
🔜 Următorul sezon de Liga 3 va debuta pe 29 august!
🏆 Următoarea ediției a Cupei României (faza națională) va debuta pe 29 iulie, cu turul I. Echipa noastră va intra direct în turul II, partida respectivă urmând să se joace pe 5 august
➡ În perioada următoare va fi anunțat și programul partidelor amicale din această vară!
✅ 𝗛𝗔𝗜 𝗦𝗔𝗡𝗔𝗧𝗔𝗧𝗘𝗔!
06/06/2026
🤍💚 Mulțumim, Mihai Bonț!
După două sezoane în care a îmbrăcat tricoul clubului nostru, Mihai Bonț își continuă cariera la Politehnica Timișoara.
Mihai a avut un rol important în parcursul echipei în această perioadă, iar contribuția sa va rămâne parte din amintirile frumoase construite împreună. Îi mulțumim pentru tot ceea ce a oferit clubului și pentru modul în care ne-a reprezentat de fiecare dată pe teren.
Îi dorim mult succes la noua sa echipă și îi vom urmări cu interes evoluția în continuare.
Succes, Mihai, și îți mulțumim pentru anii petrecuți alături de noi! 🤍💚
02/06/2026
➡ Sezonul „virușilor verzi” în cifre
⭕ 37 meciuri - 𝟐𝟎 𝐯𝐢𝐜𝐭𝐨𝐫𝐢𝐢, 𝟗 𝐫𝐞𝐳𝐮𝐥𝐭𝐚𝐭𝐞 𝐝𝐞 𝐞𝐠𝐚𝐥𝐢𝐭𝐚𝐭𝐞, 𝟖 𝐢𝐧𝐟𝐫𝐚𝐧𝐠𝐞𝐫𝐢
⚽️ Golaveraj: 𝟔𝟒:𝟑𝟎
🏆 - Calificarea pentru al doilea sezon consecutiv în grupele Cupei României Betano
🏆 - Locul 2 la finalul sezonului regular în Liga 3 SuperScore (seria VIII)
🏆 - Locul 3 la finalul playoff-ului în Liga 3 SuperScore (seria IV)
✅ 𝗛𝗔𝗜 𝗦𝗔𝗡𝗔𝗧𝗔𝗧𝗘𝗔!
30/05/2026
Aurelian Ghișa vorbește despre viitorul echipei pe care o dorește în viitor promovată în Liga 2. Finanțatorul formației noastre își dorește întărirea echipei și anunță că Vasile Miriuță va forța și la anul promovarea⬇️⬇️⬇️
⚽️Despre meciul pierdut la Alba Iulia:
🗣️Sunt dezamăgit pentru că am ajuns să dominăm și totuși n-a intrat o minge în poartă. N-am avut dramul acela de noroc pe care de multe ori unele echipe îl au și de care ai nevoie la meciurile importante. Pentru că jocul s-a legat foarte frumos și am demonstrat că și în 9 jucători de câmp, după eliminare, am fost mai buni decât Alba Iulia. Băieții și-au dorit foarte mult și am fost la un pas de a reuși, dar n-a fost să intre mingea în poartă. Păcat, pentru că putem fi la baraj.
🤩Despre planurile pentru sezonul viitor:
🗣️Urmează o vacanță cam de 30 de zile, iar la finalul lunii iunie vom începe pregătirile. Cupa României va avea o prioritate, pe termen scurt, pentru că sunt doar două luni până la grupe, august și septembrie, iar pe termen lung încercăm din nou calificarea în play-off.
🥳Despre promovarea în Liga 2, ca obiectiv:
🗣️Rămâne un obiectiv, nu neapărat că îmi doresc eu, dar își doresc și jucătorii să joace la un nivel mai înalt și cred că s-ar descurca bine și la Liga a 2-a. Și pentru ei este un obiectiv, iar pentru clubul nostru ar fi un obiectiv, să arătăm că se poate perfoma și cu bani publici mai puțini. Dacă am avea mai mulți ar fi mult mai bine, dar sumele alocate pentru echipele de liga a 3-a sunt foarte mici. Este frustrant că ne batem cu echipe susținute foarte consistent de consiliile locale. Noi încercăm să planăm acest decalaj prin atitudine și dorință. Sper să vină și mai mulți sponsori lângă noi, oameni care își doresc să investească în sport. Îi așteptăm lângă noi pe cei care sunt indeciși, între U Cluj și CFR. Pentru că putem să facem performanță și să avem rezultate, împreună.
↔️Despre transfeuri:
🗣️Nu cred că vor pleca mulți jucători, pentru că a fost un sezon destul de bun, iar jucătorilor le-a plăcut atât atmosfera cât și lotul și conducerea tehnică. Este foarte important ca jucătorii să-și agreeze antrenorii și să existe o sinergie între ei. O să reluăm discuțiile și cu Universitatea Cluj, sperăm că putem găsi o colaborare în interesul tuturor. Dacă vor fi jucători care nu intră în planurile lor pentru viitorul sezon ar putea veni către noi, să ne ajute, măcar în prima parte a sezonului.
👍Despre rămânerea lui Vasile Miriuță:
🗣️Normal că va rămâne. Și pentru el este dorința de a face pasul mai sus cu Sănătatea și de a promova. Deja a început să caute jucători și, cu siguranță, vor mai veni jucători importanți din Liga 3 și Liga 2.
25/05/2026
📊 Final de sezon pentru Sănătatea!
Un campionat în care echipa noastră a muncit enorm și a obținut rezultate importante:
✅ calificarea în playoff
🥉 ocuparea locului 3 la finalul sezonului
🏆 calificarea în grupele Cupei României
Mulțumim tuturor celor care au fost alături de noi etapă de etapă — suporteri, parteneri și oameni care cred în acest proiect! 💚🖤
Continuăm împreună, cu încredere și obiective tot mai mari!
23/05/2026
❌ Înfrângere la Alba Iulia
➡ 𝐔𝐧𝐢𝐫𝐞𝐚 𝐀𝐥𝐛𝐚 𝐈𝐮𝐥𝐢𝐚 - 𝐒𝐚𝐧𝐚𝐭𝐚𝐭𝐞𝐚 𝐂𝐥𝐮𝐣 𝟏:𝟎
⚽ Giurgiu (45)
➡ Bălgrădean - Dinescu, Core, Fărcășan, Milchiș (Rusu 55), Paul (Goga 71), Saroși (Horn 80), Bessong, Pop, Bonț (Vescan 55)
✅ 𝗛𝗔𝗜 𝗦𝗔𝗡𝗔𝗧𝗔𝗧𝗘𝗔!
23/05/2026
⚽ Primul 11 al duelului de astăzi
🎥 Partida va fi live video pe canalul nostru de YouTube
➡️ UNIREA ALBA IULIA - SĂNĂTATEA CLUJ
⏰ 18:00